Reklama

Wojna na Ukrainie! Wybuch rakiety Grad w Charkowie! [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Atak Rosji na Ukrainę stał się faktem! W czwartek 24 lutego zaatakowano wojskowe lotniska, a rosyjskie wojsko wjechało na teren Ukrainy. Putin w nocnym oświadczeniu zapowiedział, że "rozpoczął operację specjalną w Donbasie". Czytaj nasz raport aktualizowany na bieżąco.

Wszystkie informacje dotyczące wojny na Ukrainie, jej wpływu na województwo podkarpackie i pomocy uchodźcom znajdziecie tutaj: WOJNA W UKRAINIE.


PONIEDZIAŁEK, 28 lutego

20:22: Kijów pod ostrzałem 

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że w ciągu czterech dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę bilans strat po stronie rosyjskiej to ponad 5,3 tys. zabitych i rannych.

Rozpoczął się nocny ostrzał Kijowa. Wyją syreny we Lwowie.

18:51: Rosja zawieszona przez FIFA i UEFA

FIFA i UEFA oficjalnie – do odwołania – zawiesiły reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich.

17:51. Pierwsza tura negocjacji

Negocjacje między Ukrainą a Rosją dobiegły końca - podaje NEXTA. Głównym celem było ustalenie priorytetowych tematów i przerwanie działąń wojennych. Druga część rozmów ma odbyć się przy granicy polsko-białoruskiej.

14:56. Rzeszów pomaga Ukrainie

Uchodźcy z Ukrainy mogą już odbierać dary przekazane przez mieszkańców Rzeszowa do filii Rzeszowskiego Domu Kultury i Zespołu Szkół Gospodarczych. Cały czas trwa też zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. To nie jedyna pomoc, jaką oferuje miasto >> Pomoc dla uchodźców w Rzeszowie. Ukraińcy mogą już odbierać dary z filii RDK             

14:35. Podkarpaccy strażacy pomagają uchodźcom

W pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy już w kilka godzin po rosyjskiej inwazji włączyli sie podkarpaccy strażacy. Dotychczasowe działania podsumowuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Głównego.

13:05. 

- Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie - poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko .

13:00. 

Kiedy trwają rozmowy w przedmiocie zawieszenia broni, wojska Łukaszenki grupują się nieopodal granicy z Polską.

11:15.

Wciąż trwają rozmowy na linii Rosja - Ukraina. Na czele ukraińskiej delegacji stoi Ołeksij Reznikow - minister obrony i doradca szefa Biura Prezydenta - Mychajło Podoljak. 

8:40.

Agencja Reuters informuje, że rozpoczęły się rozmowy na linii Rosja - Ukraina. Debata odbywa się na terytorium Białorusi, przy granicy z Ukrainą.

Pomieszczenie, w którym odbywają się rozmowy, fot. MSZ Białorusi

7:00.

To była ciężka noc dla mieszkańców wielu dużych ukraińskich miast. Największe walki odbywały się w okolicach Charkowa. Ukraina zaznacza jednak, że żadne z dużych aglomeracji nie zostało przejęte przez wojska rosysjkie. 

NIEDZIELA, 27 lutego

21:00. Antywojenna manifestacja w Rzeszowie

Strach miesza się z nienawiścią. Tak o tym, co czują ich rodacy w walczącym kraju, opowiadali nam Ukraińcy, którzy przyszli w niedzielę na Rynek w Rzeszowie. Ich bliscy nie chcą zostawiać ojczyzny, a o Putinie mówią krótko i dosadnie. To szaleniec, morderca i terrorysta.

17:50. Kolejne sankcje Unii Europejskiej!

Unia Europejska nałożyła kolejne sankcję na Rosję, które obejmują: 

  • zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Unią Europejską dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję, w tym także prywatnych,
  • zakaz nadawania rosyjskich telewizji na terenie wspólnoty.
 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowałaa także o zakupie broni ofensywnej dla Ukrainy.

17:00.

Z terytorium Białorusi, Rosjanie wystrzelili kilka rakiet typu Iskander. Nie wiadomo, gdzie uderzyły na terytorium Ukrainy - podało ukraińskie MSZ.

Iskandery to jedne z najnowocześniejszych rakiet dalekiego zasięgu. Iskander przeznaczony jest do wykonywania uderzeń na ważne cele lądowe, znajdujące się w strefie operacyjno-taktycznej ugrupowania wojsk przeciwnika (środki ogniowe, samoloty i śmigłowce na lotniskach, węzły łączności, stanowiska dowodzenia itp.) oraz obiekty infrastruktury cywilnej. Mogą pokonać nawet 500 kilometrów podczas lotu. 

16:30. Rosjanie zniszczyli największy samolot świata!

15:05

Ukraina potwierdziła, że Zełenski uzgodnił z Łukaszenką rozmowy z Rosją. Delegacje Moskwy i Kijowa spotkają się przy granicy z Białorusią, w okolicach rzeki Prypeć.

15:00.

Putin polecił swoim dwoódcom wojskowym ogłoszenie stanu najwyższej gotowości obrony nukleranej Rosji. 

14:40.

Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad Charkowem.

14:30.

Stalowa Wola przygotowała 230 miejsc dla obywateli Ukrainy na terenie hali sportowej MOSiR - poinformował prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

12:25.

Rzecznik rządu Piotr Muller: możliwe otwarcie sklepów w niedzielę na Podkarpaciu, "w celu wyższego dobra". 

12:00.

Ukraina złożyła wniosek przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze przeciwko zbrodniom na ludności ukraińskiej - poinformował prezydent Zełenski. 

Domagamy się, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za wypaczenie koncepcji ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Prosimy sąd o natychmiastowe nakazanie Rosji zaprzestania działań wojennych i wyznaczenie rozprawy w przyszłym tygodniu.

11:50.

Prezydent Ukrainy ogłosił powołanie Międzynarodowej Legii Cudzoziemskiej. Zaprasza do wstąpienia każdą osobę, która chce walczyć z rosyjskim agresorem. 

Fot. Wołodymyr Zełenski - Twitter (screen)

9:45.

Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do niedzielnego poranka podkarpackie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło prawie 90 tys. osób. Ostatniej doby było to ok. 36 tys. uchodźców – powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

8:15. Kijów obroniony. Wojska rosyjskie wjechały do Charkowa

To była trzecia noc od najazdu wojsk Putina na Ukrainę. Ciągle trwa obrona Kijowa, stolicy kraju. W nocy syreny alarmowe zawyły kilkakrotnie. Słychać jednak było tylko pojedyncze wybuchy. Władze Kijowa zapewniają, że utrzymują pełną kontrolę nad miastem. Udało się całkowicie rozbić grupę czeczeńskich wojowników Ramzana Kadyrowa (przyjaciela Putina) w pobliżu miejscowości Hostomel w obwodzie kijowskim. Zginąć miał również dowódca jednostki - poinformowała Rada Najwyższa Ukrainy. 

Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Charkowie, na wschodzie Ukrainy. Tam, jak podają światowe agencje informacyjne, na ulicach widać rosyjskie wojska z lekkim sprzętem. Miasto padło także ofiarą nocnego zmasowanego ataku rakietowego i lotniczego. 

SOBOTA, 26 lutego

21:08. Eksplozja w bazie ropy naftowej

W kontrolowanych przez Ługańską Republikę Ludową Rowenkach doszło do potężnej eksplozji w bazie ropy naftowej. Po rosyjskim ostrzale miasto Sumy jest w ogniu.

Ukraińska armia o rosyjskich stratach do tej pory:

  • Żołnierze - ponad 3000
  • Czołgi - prawie 100
  • Pojazdy opancerzone - prawie 540
  • Działa przeciwpancerne - 15
  • System obrony przeciwlotniczej Buk - 1
  • Samoloty - 16
  • Śmigłowce - 18

18:08. Helikopter w ogniu

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące zestrzelonego rosyjskiego śmigłowca Mi-24.

16:08. Strzały na granicy w Medyce

Gazeta Prawna informuje, że w nocy na granicy w Medyce padły strzały. 

To przejście graniczne w Medyce. Tłum rośnie. W nocy straż graniczna oddała strzały w powietrze, bo ludzie stojący ponad 12 godzin w kolejce zaczęli napierać - informuje nas Polka, czekająca na osobę, próbującą wydostać się z Ukrainy - czytamy na https://twitter.com/gazetaprawnapl/.

15:50. Już 115 tysięcy uchodźców wjechało do Polski

W ciągu czterech godzin granicę z Polską przekroczyło kolejne 15 tys. uchodźców z Ukrainy; oznacza to, że od początku wojny przekroczyło ją łącznie 115 tys. osób — przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

14:52. Kijów cały czas się broni

Stolica Ukrainy kolejny dzień opiera się rosyjskiej inwazji. Na Kijów spadają bomby, w mieście co chwilę wyją syreny alarmowe. W sobotę nad ranem Rosjanie zbombardowali bloki mieszkalne.

13:44:

Pięć tysięcy hełmów - to pomoc Niemiec dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki kwituje to krótko "To jakiś żart?"

13:01: Tłumy uchodźców z Ukrainy na przejściu w Krościenku

Do Polski docierają kolejne grupy osób, które uciekają przed wojną z terytorium Ukrainy. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja we Lwowie. 

12:40. Modlitwa w sanockiej cerkwi

Dzisiaj o godz. 17 odbędzie się wspólna modlitwa, molebień do Bogurodzicy w intencji pokoju w Ukrainie, w sanockiej Cerkwi Św. Trójcy. Więcej na korsosanockie.pl: Zjednoczmy się wszyscy w modlitwie o pokój na Ukrainie. Spotkajmy się w Cerkwi Św. Trójcy w Sanoku

10:06.

Przemyskie magazyny z darami dla uchodźców są wypełnione po brzegi. Władze miasta apelują aby chwilowo nie przywozić nowych transportów.

9:59. Nie zagramy z Rosją o Mundial 2022

Jest decyzja Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącą meczu barażowego z Rosją o Mundial 2022.

- Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z reprezentacją Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami Szwecji i Czech aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko – napisał prezes PZPN Cezary Kulesza w swoich mediach społecznościowych.


PIĄTEK, 25 lutego

20:59: Gigantyczne korki na drogach na przejście graniczne w Medyce

Tysiące uchodźców kierują się w stronę Polski. Korek do przejścia w Medyce ma aż 50 kilometrów długości i ciągnie się aż do Gródka. 

19:57: Relacja i zdjęcia z Kijowa

Polski kapłan w Kijowie ojciec Jakub Gonciarz : "bliżej centrum miasta chłopcy robią okopy, stanowiska strzeleckie" - zobaczcie zdjęcia.

19:26. Obserwuj na bieżąco wydarzenia w Kijowie

18:24. Polska nie zostawia Ukrainy samej

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: - Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji.

18:04. Stop fake news!

Kolejki przed bankami. Mieszkańcy Podkarpacia wybierają z kont swoje oszczędności.

17:55. Lesko wspiera Ukrainę

Lesko solidaryzuje się z Ukrainą. Zorganizowano zbiórkę dla uchodźców. Szczegóły dotyczące zbiórki dla uchodźców.

17:05. Możliwe rozmowy Rosja - Ukraina

Jest szansa na rozmowy między Rosją a Ukrainą. Rosjanie chcą aby takie negocjacje odbyły się w Mińsku.

W sieci pojawiają się filmy z walk na ulicach Kijowa.

17:02. Orlen zawiadamia ABW

PKN Orlen złożył zawiadomienie do ABW w sprawie zorganizowanej dezinformacji o dostępności paliw w Polsce - poinformował po południu prezes koncernu Daniel Obajtek. PKN Orlen apeluje o weryfikowanie źródeł informacji.

Rosja została zawieszona w Radzie Europy. 

14:19. Biskup tarnowski zapowiada pomoc

Biskup tarnowski, Andrzej Jeż zapowiedział zorganizowanie zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Diecezja ma też udzielić Ukraińcom schronienia >> Biskup Andrzej Jeż zapowiada pomoc dla Ukraińców

14:08. Z "koktajlami" na czołgi

Na Twitterze Illii Ponomarenko opublikowano zdjęcie butelek wypełnionych benzyną. Ukraińcy tak mają powitać rosyjskie czołgi!

13:42. Będzie wiec poparcia dla Ukrainy na kolbuszowskim Rynku

Michał Karkut, radny Rady Miejskiej w Kolbuszowej komentuje sytuację na Ukrainie. - Niepodległy kraj został bestialsko zaatakowany. Stoi za tym szaleniec, jeden z najniebezpieczniejszych ludzi współczesnego świata - pisze samorządowiec.

Kolbuszowa również przygotowuje się do pomocy dla Ukrainy.

 

13:17. Podkarpacie przyjmuje uchodźców

Na Podkarpacie dotarła pierwsza fala uchodźców z Ukrainy. Sprawdzamy, jak nasz region przygotowany jest do pomocy ofiarom wojny >> Podkarpacie przygotowuje się do niesienia pomocy uchodźcom

12:55: Prezydent Ukrainy prosi Putina o rozmowy

Agencja informacyjna UNIAN opublikowała oświadczenie Prezydenta Ukrainy z wezwaniem do Putina o rozpoczęcie negocjacji.

- Usiądźmy do stołu negocjacyjnego, aby powstrzymać śmierć ludzi - napisał Wołodymyr Zełenski.

12:30.

Pierwsi uchodźcy już na Podkarpaciu. Niektórzy trafiają do specjalnych punktów recepcyjnych, inni samochodami lub pociągami kierują się na zachód Polski. Na każdym etapie podróży mogą liczyć na pomoc samorządowców i służb mundurowych.

12:00.

Samorząd powiatu kolbuszowskiego wyraził solidarność z narodem ukraińskim oraz z wszystkimi samorządami lokalnymi na Ukrainie.

11:15. Atak na Wyspę Węży

13 ukraińskich żołnierzy zginęło podczas ataku na Wyspę Węży. Pomimo żadania o poddanie się, żołnierze do końca walczyli z rosyjskim agresorem. 

Rosjanie: Jesteśmy rosyjskim pancernikiem. Sugerujemy rozbrojenie i poddanie się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani.Wyspa Węży, jesteśmy rosyjskim pancernikiem, powtarzam. Sugerujemy rozbrojenie i poddanie się. W przeciwnym razie zostaniesz zbombardowany. Słyszysz mnie?

Ukraińcy: Rosyjski pancernik, idź w"ch...j"

Posłuchajcie nagrania:

11:00. 

W Kijowie ciagle słychać syreny alarmowe, ataki rakietowe i wybuchające bomby. Większość mieszkańców (ci, którzy zdecydowali się pozostać w Kijowie) szukają schronienia w schronach, np. w metrze.

10:30. Ambasador USA w Rzeszowie

W Rzeszowie zakończyła się odprawa ambasadora Marka Brzezinskiego, dotycząca sytuacji na Ukrainie W odprawie uczestniczył gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Christopher Donahue, dowódca 82 Dywizji Powietrznodesantowej USA oraz pozostali dowódcy Wojsk Polskich.

fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

8:00. Ataki rakietowe na Kijów

Bardzo trudna sytuacja w Kijowie. Stolica Ukrainy jest bombardowana. Do ataku wojska rosyjskie używajątakże  dronów. Giną cywile.

CZWARTEK, 24 lutego

22:39. Nie zabraknie paliwa

Przed stacjami paliw ustawiły się długie kolejki, tak samo było przed bankomatami. Przedstawiciele rządu i ekonomiści podkreślają, że jest to efekt dezinformacji.

20:54. Sława Ukrainie, Putin ch...


Fot. Grzegorz Król

Kilkadziesiąt osób pojawiło się w czwartkowy wieczór na rzeszowskim Rynku, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mieszkających w Rzeszowie Ukraińców wspierali Rzeszowianie. 

20:00. Orędzie Andrzeja Dudy

19:55: Joe Biden, prezydent USA, nałożył kolejne sankcje na Rosję

Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone zablokowały aktywa bankowe dla wybranych Rosjan (powiązanych ze ścisłym otoczeniem Putina). Blokady zostały nałożone w czterech (kolejnych) dużych bankach USA. Biden mówił, że lista osób z zablokowanymi środkami będzie sukcesywnie powiększana o kolejne nazwiska. 

 - Ograniczymy i zmniejszymy ich możliwości rozwijania i finansowania własnej armii. Możliwości konkurowania w gospodarce - dodawał Biden. 

- Widzieliśmy rażące naruszenia prawa międzynarodowego. W tej samej chwili, gdy zwołana została Rada ONZ, Putin ogłosił swoją wojnę. Dosłownie w ciągu chwil rozpoczęły się ataki - dodawał prezydent USA. Zaznaczał także, że od kilku tygodni ostrzegali wszystkich o sile ataków wojsk Kremla. 

Na koniec wystapienia w Białym Domu Joe Biden powiedział, że nie wyśle swoich wojsk na tereny Ukrainy. Zaznaczył jednak, że NATO będzie strzec każdego kawałka ziemii państw sojuszu. 

18:30. Ogromne kolejki na stacjach benzynowych

Nie ma na Podkarpaciu stacji paliw, gdzie w kolejce do dystrybutorów, nie stałoby kilkanaście samochodów. Orlen zapewnia jednak, że paliwa nie braknie. To jednak nie uspokaja kierowców.

17:59.

Z informacji przekazanych przez portal Onet.pl na granicę Polski z Ukrainą ściągane są posiłki policjantów i strażaków z całego kraju.

17:28.

Do Przemyśla dotarła grupa 400 uchodźców z Ukrainy.

Mobilizacja "terytorialsów:

16:56. Rzeszów wspiera Ukrainę

Władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców. Przez cały tydzień działać też będzie specjalna infolinia informacyjna.

16:47.

Dowiedzieliśmy się, że już pierwsi uchodźcy z Ukrainy dotarli specjalnym pociągiem do Przemyśla. Na dworcu kolejowym działa już jeden z pięciu punktów recepcyjnych. Na godzinę 18.30 polskiego czasu przewidziano wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena.

16:30.

Na godzinę 20 przewidziane jest orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

15:18. Janusz Radwański: mało kto do końca wierzył, że Rosja zaatakuje

- Mimo że wojna Ukrainy z Rosją trwa od 8 lat i wszyscy się na nią szykowali, mało kto do końca wierzył, że Rosja zaatakuje - tak inwazję Rosji na Ukrainę komentuje Janusz Radwański, tłumacz ukraińskiej poezji mieszkający w Kolbuszowej Górnej.

14:57. Antonov An-225 Mrija zniszczony

Pojawiły się informacje, że podczas walk nad lotniskiem Hostomel zniszczony został największy samolot na świecie - Antonov An-225 Mrija. 

14:32. Mateusz Morawiecki w Sejmie: - Ukraina nie zostanie sama!

W czwartek mocne słowa padły z ust szefa rządu Mateusza Morawieckiego: - Nasza postawa musi być zdecydowana. Wróciły demony drugiej wojny światowej. Przywrócimy wolność i niepodległość Ukrainie.

Sejm potępił agresję Rosji na Ukrainę.

- Wzywamy do wycofania się sił Rosji z Ukrainy, przestrzegania prawa międzynarodowego. Wpieramy demokratyczne władze Ukrainy

- powiedziała Elżbieta Witek.

14:09. Pięć punktów recepcyjnych na Podkarpaciu

Poznaliśmy miejsca gdzie powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło, że będzie dziewięć takich miejsc w województwach lubelskim i podkarpackim >> Pięć punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy na Podkarpaciu

 

13:46. Dr Maciej Milczanowski: Putin jest niebezpieczny. Nie ukrywa, że chce wielkiej Rosji

- Putinowi marzy się wielkie imperium, na czele którego stanie właśnie on. Jeżeli go nie powstrzymamy, to posunie się dalej - mówi w rozmowie z korso24.pl dr Maciej Milczanowski, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

13:30. Szpitale w całym kraju gotowe na przyjęcie Ukraińców

120 szpitali w całej Polsce jest przygotowywanych do przyjęcia obywateli Ukrainy - informuje RMF FM. Wkrótce dowiemy się jakie placówki na Podkarpaciu są na tej liście.

Tarnobrzeska Rada Kobiet i Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu organizują bazę osób i miejscowości, które będą mogły udzielić realnej pomocy uchodźcom.

- Jest to grupa, której celem będzie realna pomoc dla osób i zwierząt z Ukrainy w przypadku, jeżeli dojdzie do tego, iż będą zmuszeni uciekać ze swojego kraju ogarniętego działaniami wojennymi i szukać bezpiecznego miejsca u nas, w naszym województwie, w naszym mieście

- mówi Katarzyna Paluch, przewodnicząca Tarnobrzeskiej Rady Kobiet. Więcej informacji TUTAJ.

13:19. WSIiZ w Rzeszowie solidarna z Ukrainą

Władze Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie skierowały do wszystkich studentów oraz pracowników list, w którym solidaryzują się z Ukrainą. Tutaj jego treść: WSIiZ solidarna z Ukrainą.

12:35. Wojsko rosyjskie dociera do Kijowa


Fot. Командування Повітряних Сил ЗСУ

Rosyjskie wojska przedostały się do obwodu kijowskiego - podaje ukraińska straż graniczna. Trwa walka, żeby nie dopuścić do wjechania armii Putina na ulice stolicy Ukrainy.

Pod Kijowem zestrzelono ukraińskiego myśliwca - zginęło przynajmniej 5 ukraińskich żołnierzy.

Prezydent Rzeszowa rozmawiał z merem Lwowa. Wskazano także wstępne miejsca lokacji uchodźców z Ukrainy

12:07. Sznur samochodów na przejściu w Krościenku

Na przejściu granicznym w Krościenku jest potworny korek. Ukraińcy masowo uciekają do Polski. Kolejka na przejściu granicznym z minuty na minutę rośnie.

11:40. Zbigniew Chmielowiec: jestem spokojny o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia, jestem spokojny. Oczywiście możemy spodziewać się napływu uchodźców w pierwszej kolejności na Podkarpacie i województwo lubelskie. Musimy, jako społeczeństwo, być na to przygotowani. Wojewoda wspólnie z samorządami przygotowują ewentualne miejsca pobytu dla uchodźców. Prosiłbym ewentualnie o życzliwość ze strony społeczeństwa Podkarpacia i powiatu kolbuszowskiego - mówi w rozmowie z korsokolbuszowskie.pl poseł Zbigniew Chmielowiec z Kolbuszowej.

11:27. "Putin jest zdolny do wszystkiego"

- Wiem jedno, jeżeli zachód nie powstrzyma Putina, to dojdzie do masakry. On jest zdolny do wszystkiego. Słuchałam jego wystąpienia. On uważa, że nie mam prawa, że my Ukaińcy nie mamy prawa do własnego kraju, do decydowania o sobie. To jest straszne

- powiedziała pani Irina, Ukrainka od kilkunastu lat mieszkająca w Rzeszowie. 

 

 

Godz. 11:00

Biuro prezydenta Ukrainy donosi, że co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, zginęło, kilkudziesięciu odniosło rany. Nie żyje także przynajmniej ośmiu cywilów. 

Ataki w obwodzie lwowskim

Szef administracji obwodu lwowskiego Maksym Kozycki informuje o ostrzałach trzech obiektów wojskowych w obwodzie lwowskim: w Kamionce Bużańskiej (ok. 70 km od Polski), Kalinowie Nowym (ok. 75 km od Polski) oraz Brodach (140 km od granicy z Polską).

Morale ukraińskich żołnierzy są wysokie! "Będą walczyć za swoje rodziny, za swoje dzieci". Apelują, żeby nie panikować.

Godz. 10:10

Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego: - Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana. Apelujemy o zaprzestanie działań wojennych. Będę czynił wszystko, aby to, co dzieje się na Ukrainie zostało zatrzymane

Godz. 9:30 

Dowództwo Sił Zbrojnych Polski zarządziło podwyższony stan gotowości. Żołnierze wojsk polskich dostali rozkaz powrotu do koszar, cofnięto im też urlopy i wyjazdy służbowe.

W mediach społecznościowych umieszczane są nagrania z ataków na Ukrainie

9:45 Burmistrz Kolbuszowej: Przekazanie szkół uchodźcom nie wchodzi w grę

Od kilkunastu dni wojewodowie w całym kraju wysyłają pisma do samorządów z wnioskiem o wskazanie miejsc, które mogą posłużyć za tymczasowe ośrodki dla uchodźców.

Póki co nie mówi się oficjalnie o tym, żeby samorządy z powiatu kolbuszowskiego włączyły się w pomoc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy, uciekających przed wojną.

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, powiedział nam we wtorek (22 lutego), że nie otrzymał żadnego oficjalnego pisma ze strony wojewody o przygotowaniu się na ewentualne przyjęcie uchodźców. Stąd na tę chwilę nie ma żadnych przesłanek, żeby takie starania czynić. 

Burmistrz zapewnił, że jeżeli ze strony wojewody pojawi się sugestia, żeby wskazać miejsca do ewentualnego przyjmowania uchodźców, wtedy urząd będzie szukać takich możliwości.

- Nie wyobrażam sobie, że mamy zamknąć szkoły po to, żeby je przekazać uchodźcom. To nie wchodzi w grę. Na ten moment obowiązują jeszcze inne zadania spoczywające na gminie, w ramach działań kryzysowych czy obronnych, gdzie infrastruktura i jej przeznaczenie jest określone na wypadek działań związanych z sytuacją kryzysową czy migracyjną. Nie mogę dzisiaj tego ujawniać

- zaznacza Jan Zuba. 

Kijów na żywo

Wojna na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podaje, że zginęło już przynajmniej ośmiu żołnierzy. Na ulicach wielu miast Ukrainy trwają modlitwy. Zamknięte zostały szkoły. 

Mieszkańcy Ukrainy rozpoczęli ewakuację na zachód. Ich celem, bez wątpienia, jest Polska. Na granicy z Medyką, już tworzą się korki. 

- W ciągu najbliższych godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy - mówi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

 

Ataki na lotniska!

Zaatakowane zostały praktycznie wszystkie lotniska wojskowe Ukrainy, m.in. w Łucku, 90 kilometrów od polskiej granicy. Alarmy przeciwlotnicze rozległy się również we Lwowie. Około godziny 6 syreny zawyły w Kijowie.

Mapa ataków wojsk rosyjskich na lotniska wojskowe na Ukrainie

Inwazja "na pełną skalę"

- Dzisiejszy atak Rosji, jak słyszymy z każdej strony, utwierdza nas w przekonaniu, kto jest rzeczywistym agresorem. Niestety dzieje się najgorsza z możliwych opcji. Z informacji, jakie do nas docierają, możemy wywnioskować, że atak Rosji będzie na pełną skalę. To bardzo złe wiadomości dla bezpieczeństwa krajów NATO - mówi nam Jakub Kopyto, politolog zajmujący się kwestiami geopolitycznymi na świecie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy