Reklama

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ! Możliwe wprowadzenie stanu wyjątkowego na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Twitter/Atak na jedno z Ukraińskich miasteczek

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ! Możliwe wprowadzenie stanu wyjątkowego na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

Atak Rosji na Ukrainę! Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy na Podkarpaciu? | foto Twitter/Atak na jedno z Ukraińskich miasteczek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Czwartkowy poranek (24 lutego) to dramatyczne informacje płynące z Ukrainy. Terytorium naszego wschodniego sąsiada zostało zaatakowane przez rosyjskie wojska. Największą agresję militarną zaobserwowano w Charkowie, Muriapolu oraz w Donbasie.

Zaatakowane zostały także praktycznie wszystkie lotniska wojskowe Ukrainy, m.in. w Łucku, 90 kilometrów od polskiej granicy. Alarmy przeciwlotnicze rozległy się również we Lwowie. Około godziny 6 syreny zawyły w Kijowie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polaków przebywających na Ukrainie do natychmiastowego jej opuszczenia. Polskie Linie Lotnicze Lot zawiesiły wszystkie loty do Kijowa, Lwowa i Odessy. 

O godzinie 8 w Warszawie odbędzie się pilne posiedzenie polskiego rządu, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dowódców wojskowych. 

Stan wyjątkowy na Podkarpaciu? 

Nie można zatem wykluczyć scenariusza, że dalszy atak na Ukrainę może nastąpić nie tylko od strony wschodniej, ale także od północy, około 50 kilometrów od granicy z Polską.Nie można wykluczyć, że wprowadzenie stanu wyjątkowego może nastąpić w czwartek lub w  piątek (24-25 lutego).

- Jeżeli atak nastąpi w niewielkiej odległości od granicy z Polską, stan wyjątkowy będzie nie tylko zasadny, ale i konieczny

- słyszymy.

- Nie wyobrażam sobie, że mieszkańcy, powiedzmy 5-10 kilometrów szerokości wzdłuż granicy polsko - ukraińskiej, będą sobie spacerować, podróżować, przemieszczać się, kiedy ryzyko, nawet przypadkowego ataku rakietowego, czy militarnego, będzie wysoce prawdopodobne - przekazuje nasz rozmówca.

Grafika obszaru możliwego objęciem stanem wyjątkowym, opr. własne

Drugi powód stanu wyjątkowego - fala imigrantów z Ukrainy

Drugim czynnikiem, który może stanowić przyczynę wprowadzenia stanu wyjątkowego na Podkarpaciu, będzie fala imigrantów z Ukrainy

- Fala imigracji Ukraińców zaburzy poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Podkarpacia - mówi Maciej Milczanowski, historyk, były żołnierz, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Część mieszkańców Ukrainy posiada wizy i paszporty uprawiające do swobodnego przekraczania granicy i wjazd do Polski. Ci, którzy takich wiz nie mają, staną u bram Podkarpacia, prosząc o azyl. 

Zapewnieniem miejsc dla uchodźców zajmują się już służby wojewodów w Polsce.

- To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia - mówił w niedzielę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. 

- Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnej społeczności w sytuacji kryzysowej - mówi kapitan Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w odpowiedzi na pytanie o gotowość do pomocy społeczności Podkarpacia wobec możliwego kryzysu migracyjnego.

- Niejednokrotnie udowodniliśmy swoją gotowość do tego zadania, udzielając pomocy w czerwcu 2020 roku w czasie powodzi w wielu powiatach na Podkarpaciu oraz w walce z COVID-19 - dodał kpt. Sura.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych analizuje sytuację na Ukrainie

MSWiA zapewnia, że  prowadzi stały monitoring sytuacji, w związku z kryzysem na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

- Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami - przekazuje nam Wydział Prasowy MSWiA.

Procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego, w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych. 

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji działa również zespół, który opracowuje rozwiązania uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy