Reklama

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców. I uruchamia specjalną infolinię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka. Przez cały tydzień działać też będzie specjalna infolinia informacyjna.

W czwartek przed południem prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wziął udział w telekonferencji zorganizowanej przez mera Lwowa. Zaproszeni na nią zostali przedstawiciele wszystkich miast partnerskich w Polsce.

Władze Lwowa poinformowały, że na razie nie doszło tam do ataków na ludność cywilną. Rosjanie uderzyli jednak w obiekty wojskowe. Sytuacja we Lwowie jest napięta, do miasta ściągają Ukraińcy ze wschodniej części kraju. 

- Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców

– mówi Konrad Fijołek.

Lista potrzeb jest duża. Mieszkańcy Ukrainy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież. 

Wojna na Ukrainie. Rzeszów uruchamia specjalną infolinię

Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy. 

Specjalny telefon 17 788 99 00 będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godz. 8-20. Konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim będą udzielać informacji na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce. Będzie się też można dowiedzieć, gdzie i jak poszukiwać pomocy.

Miasto przygotowuje także punkt pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP. 

- W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie

– mówi Konrad Fijołek.      

Z szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy