reklama

Uchodźcy z Ukrainy na Podkarpaciu. Pomoc od samorządów i służb mundurowych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Jeszcze wczorajszego popołudnia (24 lutego) granicę polsko-ukraińską przekroczyli pierwsi uchodźcy, uciekający przed rosyjskim agresorem. Niektórzy trafiają do specjalnych punktów recepcyjnych, inni samochodami lub pociągami kierują się na zachód Polski. Na każdym etapie podróży mogą liczyć na pomoc samorządowców i służb mundurowych.
reklama

Pierwsi uchodźcy już na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu powstały cztery punkty recepcyjne: w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku. 

- Dodatkowy punkt powstanie w Przemyślu na dworcu kolejowym. On będzie w ciągu paru godzin przygotowany. Przygotowujemy się na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy - mówił w czwartek wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. 

- Ta pierwsza pomoc udzielana w punktach będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda podkreśliła, że prace związane utworzeniem oraz dalszym funkcjonowaniem punktów, zaangażowanie zostały służby takie jak Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, Podkarpacka Policja, Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele samorządów. Ewa Leniart dodała – że zgodnie z ich przeznaczeniem – punkty będą miały charakter pierwszego przyjęcia uchodźców.

- Z punktów recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw, gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie - mówiła wojewoda.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, wojewodowie z tych regionów są przygotowani i mają ustalone miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.

Do pomocy w organizacji natężonego ruchu na przejściach granicznych Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej skierował dodatkowe siły i środki.

 -To m.in. autobusy do dyslokacji uchodźców. Dodatkowe wsparcie stanowią kadeci ze szkoły aspirantów z Krakowa, już obecni w naszym regionie – powiedział komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun: Dziękuję Wam za to, co robicie dla tych zagubionych ludzi!

Przemyśl jest jednym z pierwszych miast, które musiały zmierzyć się z kryzysem uchodźczym. 

- Po reakcji wielu wspaniałych mieszkańców Przemyśla, właścicieli firm, przedstawicieli organizacji pozarządowych jestem bardzo zbudowany. Macie serce wielkie, jak całe województwo, a historie, które dzięki wam miały miejsce kiedyś opiszę, może niebawem… - napisał Bakun w mediach społecznościowych.

fot. Wojciech Bakun/Facebook

- Dziękuję Wam za wszystko, co wczoraj zrobiliście dla tych zagubionych ludzi! - przekazał.

Na dworcu PKP w Rzeszowie uchodźcy otrzymali ciepłe posiłki i napoje

W czwartek, po godzinie 21, do Rzeszowa dotarł pierwszy, wypełniony po brzegi, pociąg z Przemyśla. Pasażerowie, w większości uchodźcy z Ukrainy, otrzymali od służb miasta ciepłe posiłki, herbatę i kawę.  Do akcji pomocy włączył się sam prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Pomagali także radni oraz strażacy. 

- Aby wesprzeć naszych sąsiadów z Ukrainy, szukamy wolontariuszy, osób znających język ukraiński i rosyjski. Wszystkie osoby chętne nieść pomoc prosimy o kontakt: Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki UM Rzeszów: 17/875 47 42 lub  mgt@erzeszow.pl - apeluje Urząd Miasta Rzeszowa. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama