reklama

Ponad 30 stopni, a psy zamknięte w samochodach. Co za to grozi?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ponad 30 stopni, a psy zamknięte w samochodach. Co za to grozi? - Zdjęcie główne

Psy zamknięte w samochodach. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMimo licznych apeli i kampanii informacyjnych, wciąż zdarzają się przypadki pozostawiania psów w rozgrzanych samochodach. W Rzeszowie i całym regionie temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, a nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli zwierząt może zakończyć się tragedią, zarówno dla pupila, jak i dla samego właściciela.
reklama

Lato w pełni, a upalne dni nie odpuszczają. W takich warunkach wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie, nawet do 60 stopni Celsjusza. Mimo tego, każdego roku policja i strażnicy miejscy interweniują w sprawie psów pozostawionych w zamkniętych pojazdach. To nie tylko akt okrucieństwa wobec zwierząt, ale również przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności.

Wnętrze samochodu jak piekarnik

Nawet przy temperaturze powietrza wynoszącej 25°C, wnętrze auta może się rozgrzać do 40°C w zaledwie 10 minut. Przy ponad 30°C, jak w ostatnich dniach w Rzeszowie, sytuacja jest dramatyczna, już po kilku minutach temperatura może sięgać nawet 60°C, a pies może doznać przegrzania, udaru cieplnego, a nawet śmierci.

Jakie są kary za zostawienie psa w aucie?

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, zostawienie psa w nagrzanym pojeździe może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzęciem. W takiej sytuacji właścicielowi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet do 3 lat więzienia. Jeśli zwierzę umrze, kara może wzrosnąć do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec zakaz posiadania zwierząt lub nakaz zapłaty kwoty pieniężnej na rzecz organizacji prozwierzęcych.

reklama

Możesz zbić szybę – i nie poniesiesz konsekwencji

Świadkowie takiej sytuacji nie muszą być bierni. Prawo pozwala na wybicie szyby, jeśli w środku auta znajduje się zwierzę w niebezpieczeństwie. Warto wcześniej zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu. Na miejsce przyjedzie patrol, który oceni sytuację, ale liczy się szybka reakcja.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo