reklama

Afrykańskie upały i gwałtowne burze na Podkarpaciu. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay / Pexels

Afrykańskie upały i gwałtowne burze na Podkarpaciu. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia - Zdjęcie główne

Na Podkarpaciu panują upały, a nadejść mogą burze | foto Pixabay / Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCałe województwo podkarpackie będzie się we wtorek zmagać z niemalże afrykańskimi upałami, które z pewnością mocno dadzą się we znaki mieszkańcom. Ponadto IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące nadchodzących burz.
reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące upałów na Podkarpaciu. Według informacji meteorologów, temperatura powietrza może dzisiaj dochodzić do 35°C. Już w godzinach porannych termometry pokazywały w cieniu ponad 30°C.

Temperatura maksymalna wyniesie w godzinach popołudniowych od 32°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 23°C

- przekazało IMGW.

W związku z tym alertem, całe Podkarpacie świeci się już na pomarańczowo. Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywało co najmniej do godz. 20:30. Według prognoz, upały mogą nam jednak towarzyszyć aż do czwartkowego poranka.

reklama

Niestety nie brakuje również alertów dotyczących gwałtownych burz. IMGW wydało już związane z tym ostrzeżenie drugiego stopnia, które również obejmuje całe województwo podkarpackie aż do godz. 22:00.

Burzom będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, a także porywy wiatru, którego prędkość sięgnie 100 km/h. Takie podmuchy są w stanie unosić przedmioty, łamać drzewa, a także niszczyć konstrukcje budowlane, w tym zrywać dachy. Co więcej, lokalnie mogą się pojawić opady gradu. Według prognoz burze mogą się pojawić na Podkarpaciu również w środę i czwartek.

W związku z opadami deszczu, pojawiło się również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczące wzrostu stanów wód w podkarpackich rzekach.

reklama

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich

- przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo