Reklama

Podkarpacie przygotowuje się do niesienia pomocy uchodźcom. Gdzie jeszcze trafią osoby z Ukrainy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podkarpacie przygotowuje się do niesienia pomocy uchodźcom. Gdzie jeszcze trafią osoby z Ukrainy? - Zdjęcie główne

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy na Podkarpaciu | foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Podkarpacie dotarła pierwsza fala uchodźców z Ukrainy. Na dworzec kolejowy w Przemyślu przybywają kolejne pociągi. Po opuszczeniu punktów recepcyjnych te osoby znajdą schronienie w różnych miejscowościach w całym kraju.

Do Przemyśla docierają kolejne grupy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Na razie nie ma oficjalnych informacji jaka to jest liczba. Z punktów recepcyjnych (na Podkarpaciu jest ich pięć), cudzoziemcy będą trafiać do województw, gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie. Mimo wszystko część uchodźców zostanie w naszym województwie.

Wiemy, że Caritas udostępnia Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie (powiat stalowowolski) dla osób, które uciekają z Ukrainy.

Tarnobrzeg: Jesteśmy gotowi, by zorganizować schronienie dla uchodźców

Lokalne samorządy również przygotowują miejsca, gdzie uchodźcy mogą znaleźć schronienie.

- Podczas czwartkowego spotkania on-line z wojewodą nie zostały wydane dyspozycje dla samorządów, by takie miejsca przygotowywać. Nie wydano takich do dnia dzisiejszego. Jeśli jednak będzie taka potrzeba jesteśmy gotowi, by z dnia na dzień zorganizować schronienie dla uchodźców. Póki co, wstępnie szacujemy ile miejsc będziemy w stanie zapewnić - wskazuje nam Joanna Rybczyńska z Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

- Sytuacja na Ukrainie tym bardziej nas dotyka, że w kilku tarnobrzeskich szkołach uczy się młodzież z Ukrainy. Teraz dzieciaki były na feriach w swoich rodzinnych domach... Jeśli będzie trzeba udzielimy wsparcia, by uczniowie mogli wrócić do Tarnobrzega. Być może będą się tu chciały schronić ich rodziny. Jesteśmy gotowi, by nieść pomoc. Jesteśmy dzisiaj z Czernihowem, Maniewiczami, z Kijowem, z Ukrainą. Przede wszystkim z ludźmi, którzy dziś tam przeżywają koszmar wojny. Miejmy nadzieję, że świat kiedyś nie tylko oceni, ale rozliczy odpowiedzialnych za tę tragedię.

- pisze prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Samorządowcy także są gotowi na niesienie pomocy mieszkańcom partnerskiego miasta - Czernihowa.

Tarnobrzeska Rada Kobiet i Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu organizują zbiórkę dla potrzebujących.

- Potrzebne są środki pierwszej pomocy, środki higieniczne, odzież, żywność długoterminowa, koce, śpiwory, leki przeciwbólowe - wskazują organizatorzy akcji.

Zbiórka prowadzona jest w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kościuszki 30, w Szkole Podstawowej nr 4 i w Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu przy pl. Bartosza Głowackiego 4. Telefony kontaktowe: 604 135 542, 532 527 087, 609 902 792.

Prezydent Przemyśla razem z potrzebującymi

W Przemyślu gdzie na dworcu kolejowym działa jeden z pięciu punktów recepcyjnych pracował prezydent miasta Wojciech Bakun.

- Po wczorajszym wpisie o wsparciu osób uciekających z terenów objętych wojną i częścią komentarzy ociekających jadem, brakiem jakiejkolwiek empatii, obelżywych miałem dość, tak po ludzku dość. Nie zamierzaliśmy jednak zaprzestać pomocy osobom potrzebującym. Natomiast po reakcji wielu wspaniałych mieszkańców Przemyśla, właścicieli firm, przedstawicieli organizacji pozarządowych jestem bardzo zbudowany. Macie serce wielkie jak całe województwo.

- napisał prezydent Przemyśla.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy