reklama

Leczył chorych na COVID-19 amantadyną teraz może go spotkać kara! Rzecznik Praw Pacjenta wszczyna postępowanie i uważa, że to było "bezprawie"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Przychodnia Optima Przemyśl

Leczył chorych na COVID-19 amantadyną teraz może go spotkać kara! Rzecznik Praw Pacjenta wszczyna postępowanie i uważa, że to było "bezprawie" - Zdjęcie główne

Dr Włodzimierz Bodnar | foto Przychodnia Optima Przemyśl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Stosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19 według Rzecznika Praw Pacjenta jest zbiorowym naruszeniem praw pacjenta. Postępowanie toczy się wobec Przychodni Optima w Przemyślu, która przyjmowała i badała pacjentów w czasie pandemii.
reklama

Doktor Włodzimierz Bodnar jako jeden z pierwszych lekarz w Polsce publicznie wskazał, że leczenie COVID-19 amantadyną to skuteczna metoda. Ten lek w ciągu 48 godzin ograniczał objawy zakażenia koronawirusem, a także powikłania. Przemyski pulmonolog długo pozostawał poza "głównym nurtem", ale i tak w przychodni ratował wiele osób. Właśnie z powodu amantadyny i terapii, którą prowadził miał sporo kłopotów. Donos do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, zgłoszenie do prokuratury, aż w końcu pojawiło się postępowanie ze strony Rzecznika Praw Pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE:

LECZENIE BEZ TESTU

Pracy lekarza z Przemyśla przyjrzał się kilka tygodni temu Michał Janczura z Radia TOK FM. Posiadając dane z Narodowego Funduszu Zdrowia wskazał, że od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku doktor Bodnar wypisał 1518 recept na amantadynę. Kolejnych 800 recept wypisanych przez Bodnara było na rymantadynę - lek wypisawany kiedy w aptekach brakuje amantadyny. Dziennikarz zestawił te dane z informacją o blisko 3 tysiącach pacjentów, którym miał pomóc lekarz. Skąd zatem taka rozbieżność? Pozostali pacjenci korzystali z amantadyny ze źródeł zagranicznych, którą mogli otrzymać od bliskich mieszkających poza granicami Polski.

Jest również informacja ilu pacjentów doktora miało wykonany test na COVID-19. Okazuje się, że spośród 1518 osób leczonych przez doktora, tylko 806 miało test na COVID-19! W przypadku 608 z nich test był pozytywny. 712 osób nie miało zatem wykonanych testów, a były leczone! Dziennikarz poinformował również o 17 pacjentów leczonych amantadyną zmarło.

Dr Włodzimierz Bodnar skomentował całą sytuację. MOŻECIE TO PRZECZYTAĆ TUTAJ>>

KOLEJNE POSTĘPOWANIE

Teraz pojawiły się kolejne kłopoty. Pismo od Rzecznika Praw Pacjenta zostało opublikowane przez Przychodnię Optima w Przemyślu. Paweł Grzesiowski, dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta, przekazał szereg pytań dotyczących stosowania leków z amantadyną. Padają pytania: w jakich przypadkach przychodnia stosuje leki, jakie to są produkty, ilu osobom zaaplikowano je w 2021 roku? Czy w spółce ordynuje się pacjentom leki zawierającej amantadynę w leczeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19? Proszę o podanie, ilu pacjentom spółka zaordynowała jako właściwe leczenie zakażenia SARS-CoV-2 przy zastosowaniu wyżej wymienionych leków, które zawierają amantadynę od początku 2021 roku. Dodatkowo rzecznik pyta: czy lek był stosowany u dzieci poniżej 10 roku życia.

Komentarz Optimy jest dosadny: "Bezpodstawne postępowanie wobec przychodni, która przyjmowała pacjentów". Oczywiście w internecie pojawiło się mnóstwo komentarzy. Jedni bronią przemyskiego lekarza, a pozostali wskazują, że czeka go kara.

Brak informacji lub nieprzekazanie dokumentacji zagrożone jest karą pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

KIEDY BĘDĄ WYNIKI BADAŃ KLINICZNYCH?

Badania kliniczne amantadyny pod kierunkiem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbywają się w siedmiu ośrodkach w całym kraju, w tym także i w Rzeszowie. Na Podkarpaciu będą prowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie. Pozostałe miejsca badań to: Lublin, Warszawa, Grudziądz, i Wyszków. Drugi ośrodek badawczy to Górnośląskie Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Jednym ze szpitali, w którym prowadzone są badania, jest Szpital Specjalistyczny w Sanoku. Już wkrótce możemy poznać wyniki badań klinicznych nad amantadyną. Obecnie ten lek jest weryfikowany przez Agencję Badań Medycznych. Na posiedzeniu 19 lipca, lekiem tym ma się zająć Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama