Reklama

Ruszają badania kliniczne nad amantadyną! Jeden z ośrodków jest w RZESZOWIE [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ruszają badania kliniczne nad amantadyną! Jeden z ośrodków jest w RZESZOWIE [WIDEO] - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Udało się przejść przez wszystkie procedury administracyjne i od poniedziałku, wtorku rozpoczynamy badanie kliniczne - mówił w Radiu Zet kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak. Badania będą prowadzone choćby w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie oraz Uniwersytecie Rzeszowskim.

Czym jest amantadyna? To lek, który był już szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne, które ruszają w siedmiu ogólnopolskich ośrodkach sprawdzą czy lek może być on przydatny w leczeniu choroby COVID-19. Warto zaznaczyć, że jako jeden z pierwszych taką terapię wśród pacjentów z koronawirusem prowadził przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar.

CZYTAJ TAKŻE:

NARESZCIE!

Kilka dni temu pisaliśmy, że mimo rządowych zapowiedzi badania kliniczne nad amantadyną jeszcze nie wystartowały. Minęły trzy miesiące i wreszcie można oficjalnie ogłosić, że wszystkie procedury zostały spełnione.

- Udało się przejść przez wszystkie procedury administracyjne i od poniedziałku, wtorku rozpoczynamy badanie kliniczne. Chcemy zbadać ten lek, bo mamy liczne doniesienia od pacjentów, że rzeczywiście może pomóc, ale w takiej najwcześniejszej fazie infekcji. To jest taka nisza, bo dla tych pacjentów we wczesnej chorobie nie mamy wiele do zaoferowania.

- mówił w Radiu Zet kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

W badaniach weźmie udział około 200 pacjentów powyżej 18 lat, być może ta grupa będzie zwiększana.

ZOBACZ TAKŻE:

NA PODKARACIU

Badania mają się odbywać w siedmiu ośrodkach w całym kraju, w tym także i w Rzeszowie. Na Podkarpaciu będą prowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie. Pozostałe miejsca badań to: Lublin, Warszawa, Grudziądz, i Wyszków.

O amantadynie w leczeniu COVID-19 zrobiło się głośno w chwili, kiedy przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar zaczął prezentować wyniki terapii pacjentów leczonych w jego przychodni. Wyniki jakie są osiągane przez taką terapię są bardzo dobre, a u niektórych pacjentów objawy zakażenia koronawirusem ustępują już po 48 godzinach. Dr Bodnar pomógł w walce z COVID-19 takim politykom jak Marcin Warchoł, czy też Robert Winnicki.

 
Zresztą w przemyskiej Przychodni Optima wciąż pomoc mogą znaleźć pacjenci zakażeni COVID-19, a dodatkowo ostatnio dr Bodnar zdecydował się na prowadzenie bezpłatnych szkoleń dla lekarzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy