Reklama

Strajk ratowników medycznych na Podkarpaciu!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych

Strajk ratowników medycznych na Podkarpaciu! - Zdjęcie główne

W środę odbędzie się protest ratowników medycznych. | foto Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Katowice, Kraków, Szczecin, Olsztyn czy też Rzeszów. To tylko kilka miast, w których w środę odbędą się protesty. Jeśli nie przyniosą efektu, fala strajków ma zalać całą Polskę! Czy ratownicy opuszczą miejsca pracy?

Kolejna grupa ze środowiska medycznego szykuje się do protestu. Tym razem są to ratownicy medyczni, którzy mają dosyć "głodowych pensji", a także tego w jaki sposób są traktowani.

CZYTAJ TAKŻE:

- 30 czerwca spotkamy się, żeby zamanifestować swoją obecność w systemie ochrony zdrowia. To jest już pewne. Ministerstwo Zdrowia niekoniecznie jest otwarte na rozmowy - ogłasza Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i zapowiada na środę manifestację w wielu miastach Polski.

W samo południe ratownicy mają wyjść na ulice m.in. Katowic, Krakowa, Szczecina, Olsztyna, Warszawy, Rzeszowa. Lista cały czas się wydłuża. Największa manifestacja ma się odbyć w stolicy pod gmachem Ministerstwa Zdrowia. W pozostałych miastach protestujący przyjdą pod urzędy wojewódzkie.

Ratownicy medyczni chcą realizacji postulatów, o których mówią już od czterech lat. Chodzi o:

  • otrzymywanie 1200 zł brutto dodatku do podstawowej pensji,
  • wzrost stawek dla ratowników na umowach innych niż umowa o pracę,
  • wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu - ratownik medyczny - ze współczynnikiem 1,5 do końca 2021 r.,
  • wprowadzenia Ustawy o zawodzie i samorządzie Ratowników Medycznych,
  • nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
- W razie braku realizacji postulatów w terminie pilnym rozpoczniemy przygotowania do ogólnopolskiej akcji strajkowej z głównym założeniem absencji ratowników medycznych w ich miejscu pracy - grozi w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

To oznacza, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione, to – jak mówią sami ratownicy – wysiądą z karetek i wyjdą ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Co na to minister zdrowia?

- Jesteśmy w ciągłym dialogu z różnymi przedstawicielami grup medycznych. Będziemy rozmawiali, jak rozłożyć ten wzrost nakładów tak, żeby gwarancja czy zapewnienie partycypacji dla zawodów medycznych, w tym wzroście nakładów, również był zagwarantowany. Również przedstawiciele ratowników mogą liczyć na to, że tak, jak wszystkie inne zawody, będą docenione w tej ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie.

- oświadczył w poniedziałek Adam Niedzielski, szef resortu i dodał, że rząd planuje przeznaczyć na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB.

Protest w Rzeszowie odbędzie się 30 czerwca, punktualnie o godzinie 12.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy