reklama

Status sędziów w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie pod lupą prokuratury. Wyrok odroczony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Status sędziów w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie pod lupą prokuratury. Wyrok odroczony - Zdjęcie główne

Bezprecedensowy ruch prokuratury w sprawie przemytu broni. Wyrok odroczony | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSąd Apelacyjny w Rzeszowie odroczył wczoraj rozprawę w głośnej sprawie przemytu 167 sztuk broni. Prokurator zakwestionował bezstronność dwóch sędziów ze składu orzekającego, wskazując na wcześniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego w ich sprawie. To kolejny nieoczekiwany zwrot w procesie dotyczącym przemytu broni ze Słowacji przez Polskę na Ukrainę.
reklama

W wyniku złożonego wniosku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie przesunął termin rozprawy apelacyjnej w sprawie dwóch obywateli Ukrainy oskarżonych o przemyt broni.

reklama

Historia sprawy

Przypomnijmy, Sąd Okręgowy w Przemyślu 5 maja 2022 r. wydał wyrok w sprawie dwóch oskarżonych o tym samym imieniu - Vitalii . Pierwszy z nich działał w grupie przestępczej od 1 sierpnia 2018 do 28 stycznia 2019 r. i brał udział w przemycie minimum 10 sztuk broni. Otrzymał karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 20 tys. zł grzywny.

Drugiego oskarżonego skazano za działalność w okresie od 13 listopada 2016 do 27 października 2017 r. i przemyt 44 sztuk broni. Jego kara również wyniosła 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 20 tys. zł grzywny.

Niespodziewany zwrot

Na wczorajszą (13 stycznia) rozprawę wyznaczono trzech sędziów: Arkadiusza Hryniszyna, Rafała Puchalskiego oraz Mariusza Fołtę. Jednak do rozpatrzenia sprawy nie doszło. Prokurator złożył wniosek o odsunięcie dwóch z nich od sprawy.

reklama

Powody decyzji 

We wniosku Prokurator między innymi podniósł, że ww. sędziowie są osobami powołanymi do pełnienia urzędu na stanowisku Sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r.

- wyjaśniła rzecznik Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Ewa Preneta-Ambicka.

Na nasze zapytanie ws. uzasadnienia prawnego wczorajszej decyzji Sądu Apelacyjnego dodała również:

W ocenie wnioskującego powyższe wiąże się z obniżeniem standardu bezstronności i niezależności sądu w świetle art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie prawa człowieka i podstawowych wolności, art. 45 ust. 1 Konstytucji RP i art. 47 Karty Praw Podstawowych.

reklama

Rzecznik podkreśliła również, że wobec sędziów zapadły już orzeczenia kasacyjne Sądu Najwyższego, w których przeprowadzony test niezawisłości i bezstronności dał wynik negatywny.

Co dalej ze sprawą?

Sąd Apelacyjny musi teraz rozpatrzyć wniosek prokuratora. Jeśli go uzna, sprawa trafi do nowego składu sędziowskiego. Jeśli oddali - obecni sędziowie będą mogli kontynuować proces.

reklama

W śledztwie ustalono, że grupa przemyciła łącznie nie mniej niż 167 sztuk broni. Sprawę wykryto w styczniu 2019 r. na przejściu granicznym w Korczowej, gdy strażnicy graniczni udaremnili próbę przemytu kolejnych 13 sztuk broni.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo