reklama

Nie tylko amantadyna! Trwają poszukiwania leku na COVID-19

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Nie tylko amantadyna! Trwają poszukiwania leku na COVID-19 - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Akryflawina stosowana choćby w leczeniu zakażenia układu moczowego może okazać się nowym lekiem na koronawirusa SARS-CoV-2 - donosi Polska Agencja Prasowa. To nie jest koniec nowości. Na początku marca Europejska Agencja Leków zatwierdziła stosowanie w leczeniu pacjentów z COVID-19 lek koncernu Eli Lilly, oparty o przeciwciała tworzone w laboratorium.
reklama

Rządzący mówią nam, że szczepienia są drogą do normalności. Mimo wszystko bez skutecznych lekarstw na COVID-19 walka z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa jest bardzo trudna.

CZYTAJ TAKŻE:

Tymczasem ostatnio jest głośno o kolejnych lekarstwach na COVID-19. Nie jest to już tylko amantadyna - nad którą obecnie w Polsce trwają badania kliniczne. Europejska Agencja Leków zatwierdziła na początku marca stosowanie w leczeniu pacjentów z COVID-19 lek koncernu Eli Lilly. Koktajl leków bamlanivimabu i etesevimabu podawany jest przez kroplówkę. Z przeprowadzonych badań wynika, że lek może przyspieszyć powrót do zdrowia chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem zakażenia, a także zmniejszyć liczbę hospitalizacji chorych, u których przebieg COVID-19 jest umiarkowany. 

Druga nadzieja to wspólne badania polsko-niemieckie. Zespół badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium od czerwca 2020 roku zajmuje się szukaniem leku na koronawirusa. Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że jest nowy lek na COVID-19 - to akryflawina. Jak wyjaśnia profesor Krzysztof Pyrć, biotechnolog i wirusolog, nie jest jeszcze znana ani efektywność, ani właściwe dawkowanie tego leku. Dlatego teraz naukowcy zdecydowanie odradzają samodzielne stosowanie tej substancji. W Polsce akryflawina nie jest dopuszczona do stosowania ogólnoustrojowego i nie powinna być używana. Według informacji przekazanych przez PAP ten specyfik hamuje replikację wirusa w 50 procent, wykazuje też szeroką specyficzność względem wielu koronawirusów (SARS-CoV-2, MERS-CoV i wirusów sezonowych).

Teraz zespoły naukowców z Krakowa i Monachium pracują nad pochodnymi akryflawiny, by zmniejszyć toksyczność tej substancji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama