Reklama

Rząd zmienia plan szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Rząd zmienia plan szczepień przeciw COVID-19 - Zdjęcie główne

foto KPRM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podsumował pierwszy dzień, kiedy to dostępna jest możliwość rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Okazuje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Przypomnijmy. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 80. roku życia. Pojawił się także formularz, za pomocą którego każda osoba od 18. do 69. roku życia będzie mogła zgłosić chęć poddania się szczepieniu.

Pierwsze podsumowanie akcji zaprezentował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Do tej pory zarejestrowało się 280 tysięcy osób. Z kolei chęć szczepienia zgłosiło 1,1 mln osób.

- powiedział na łamach Onet.pl.

Na tym jednak skończyły się dobre informacje, bo Dworczyk poinformował o tym, że firma Pfizer czasowo zmniejszy dostawę szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. To wymusza korektę w planie szczepień.

Szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia zacznie się bez komplikacji - 25 stycznia. 

- Do szpitali węzłowych na szczepienia grupy "zerowej" miało trafić 330 tysięcy szczepionek na pierwsze szczepienie. Wstrzymaliśmy ten transport do momentu, gdy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski.

- wyjaśnia Dworczyk.

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

Proces rejestracji i proces zgłoszeń to tak naprawdę dwa różne zagadnienia. Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie. Osoby, które wypełnią formularz zgłoszeniowy, będą miały przewagę czasową nad niezgłoszonymi, jednak po wysłaniu formularza nie otrzymają konkretnej daty szczepienia. Podkreślmy raz jeszcze, że na obecnym etapie rejestracji tylko i wyłącznie osoby po 70. roku życia mają możliwość bezpośredniej rejestracji na określony termin.

Gdy rozpocznie się etap szczepień, w którym możemy wziąć udział, otrzymamy maila z informacją, że wystawione zostało nam e-skierowanie i później będziemy mogli  zarejestrować się na już na konkretny termin szczepienia.

Zgodne z kalendarzem szczepień, osoby, które ukończyły 70 lat, rozpoczną szczepienia 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce. Ta grupa to 4,6 mln osób, w tym 1,75 mln to osoby po 80. roku życia, a 2,8 mln to seniorzy w wieku 70-79 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy