reklama

Węgiel coraz droższy. W niektórych punktach cena wynosi nawet 1700 złotych za tonę. W podkarpackich punktach sprzedaży nadal prowadzone są zapisy na "czarne złoto"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Węgiel jest już dwa razy droższy niż w styczniu 2021 roku. Płacimy wysoką ekonomiczną cenę za wojnę na Ukrainie oraz izolację Rosji. O ile w trakcie sezonu grzewczego nie byliśmy zdziwieni kiedy słyszeliśmy w podkarpackich punktach sprzedaży, że brakuje "czarnego złota" i to bez konfliktu zbrojnego na wschodzie, tak teraz sytuacja wcale nie jest lepsza. Boimy się o przyszłość, a zapasy cały czas się kurczą. Sprawdzamy jakie są ceny tego surowca w naszym regionie.
reklama

Chcesz kupić węgiel? Musisz się liczyć z tym, że w punkcie sprzedaży będziesz musiał się zapisać do kolejki. Sprzedaż w internecie przez stronę Polskiej Grupy Górniczej jest niemożliwa. Przy każdym z produktów mamy informację "Brak towaru". Płacimy wysoką cenę, a to może być dopiero początek.

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Od stycznia do kwietnia 2022 roku węgiel podrożał o 26 procent, pellet o 19 procent, a drewno kawałkowe o 24 procent. Średnie wzrosty cen od 2021 roku są przygniatające dla domowych budżetów: 101 procent (węgiel), 89 procent (pellet) i 74 procent (drewno kawałkowe). To jeszcze nie koniec wzrostu cen.

- Rząd praktycznie zahamował transformację polskiej energetyki na bardziej ekologiczną i co najważniejsze zdrową dla nas. Wszyscy pamiętamy jak zaraz po przejęciu władzy zjednoczona prawica postawiła na węgiel, podobnie o "czarnym złocie" mówił obecny prezydent Polski. A tymczasem od wielu lat wiemy, że energia uzyskiwana z węgla nie jest ekologiczna i zatruwa środowisko, na czym również cierpi nasze zdrowie. A od pewnego czasu okazuje się, że jest także coraz droższa - wskazywał w felietonie opublikowanym na łamach Korso24 podkarpacki ekonomista Dominik Łazarz.

"PROSZĘ CZEKAĆ"

Już zimą pisaliśmy, że w wielu podkarpackich punktach sprzedaży obowiązywała "kolejka". Nie było żadnych szans na to, aby przyjechać do składu i kupić "czarne złoto" od ręki. - Mam kilka ton na składzie. Ale proszę nie przyjeżdżać. Nie sprzedaję węgla "od ręki" - mówi nam jeden z rzeszowskich sprzedawców węgla. 

Rosnące ceny, kurczące się zapasy i embargo na rosyjski węgiel - to wszystko sprawia, że już teraz niektórzy ruszyli do punktów sprzedaży. - Kto wie co czeka nas za kilka miesięcy - wskazują.

DROGI WĘGIEL

Klienci Polskiej Grupy Górniczej po cenach obowiązujących w kopalniach i z odbiorem własnym mogą kupić węgiel (od 28 marca także ekogroszek) przez Internet. Sprzedaż jest jednak reglamentowana do 5 ton rocznie. Warunkiem jest ogrzewanie domu właśnie węglem. Teraz pozostaje jednak pytanie, jak odebrać ten węgiel, kiedy mieszka się 200 kilometrów od kopalni.

Sprawdź ceny w punktach sprzedaży PGG na Podkarpaciu.

Oto uśrednione ceny w składach na Podkarpaciu - dane za portalem kb.pl:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama