Pentagon przygotował i przesłał do administracji Prezydenta USA pierwsze plany misji swoich żołnierzy na Podkarpaciu. Dziennik „Wall Street Journal” informuje, że amerykańscy żołnierze, w momencie rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie, zajmą się ewakuacją obywateli USA z zagrożonych wojną terenów.
Specjalna infrastruktura dla obywateli USA uciekających z Ukrainy
Dziennik „Wall Street Journal” podaje, że żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej zajmą się zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli amerykańskich. W tym celu na Podkarpaciu powstaje już konieczna infrastruktura.
- Amerykańscy obywatele uciekający z Ukrainy będą lokowani w hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w środkowej części Podkarpacia. Następnie drogą lotniczą mają wrócić do kraju swojego pochodzenia - oczywiście, jeżeli wyrażą taką wolę
- wynika z ustaleń Korso24.pl.
Szacuje się, że u naszych wschodnich sąsiadów przebywa nawet 5000 Amerykanów, wykonujących m.in. obowiązki zawodowe. Część korpusu dyplomatycznego USA opuściła już Ukrainę.
Specjalne punkty kontrole na granicy polsko - ukraińskiej
Amerykański dziennik donosi także o planach budowy tymczasowej infrastruktury na granicy polsko - ukraińskiej. W trzech miejscach, przy największych przejściach granicznych na Podkarpaciu, staną namioty i punkty kontrole. Ich budowa ma się rozpocząć w ciągu najbliższych dni. W tym celu na granicę lada moment trafi około 100 amerykańskich żołnierzy.Zagrożeniem jest także prognozowana liczba uchodźców z Ukrainy. Pentagon szacuje, że nawet 5 milionów obywateli tego kraju, zacznie uciekać przed wojną na zachód Europy.
Kryzys na Ukrainie. Podkarpacie zaleje fala imigrantów
Nie można wykluczyć, że w przypadku inwazji Putina na Ukrainę, Podkarpacie stanie się pierwszym celem ukraińskich imigrantów. Stopień zaawansowania ruchu imigrantów uzależniony będzie od działań militarnych u naszego wschodniego sąsiada. Część Ukraińców posiada wizy i paszporty - oni wjadą na terytorium Polski bez problemu. Inaczej będzie z osobami bez zezwoleń na wjazd do Polski.- Fala imigracji Ukraińców zaburzy poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Podkarpacia - mówi nam dr Maciej Milczanowski, były żołnierz, historyk, obecnie nauczyciel akademicki w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaznaczając jednocześnie, że nie należy porównywać kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, z ewentualnym kryzysem na granicy polsko-ukraińskiej.
- Polska już dawno powinna mieć opracowane żelazne scenariusze na ewentualność takiego kryzysu - zaznacza ekspert ds. bezpieczeństwa i dodaje: - Nie wyobrażam sobie, że Polska powie, że nie wpuszcza ludzi uciekających przed wojną.
Zobacz przygotowania w Mielcu. W czwartek do amerykańskiej wojskowej floty śmigłowcowej dołączyły cztery wielozadaniowe ciężkie śmigłowce Boeing CH-47 Chinook. Dzień wcześniej na lotnisku w Mielcu wylądowały śmigłowce Black Hawk.
Komentarze (0)