reklama

Śledztwo przemyskiej prokuratury w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy póki bez przełomu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB - archiwum prywatne

Śledztwo przemyskiej prokuratury w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy póki bez przełomu - Zdjęcie główne

Brak przełomu w sprawie śmierci Damiana Sobola. Izrael wciąż milczy | foto FB - archiwum prywatne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProkuratura Okręgowa w Przemyślu, prowadząca śledztwo w sprawie śmierci Damiana Sobola, nie otrzymała żadnych wartościowych materiałów od władz Autonomii Palestyńskiej. Śledczy wciąż czekają też na odpowiedź ze strony Izraela w sprawie ataku na konwój humanitarny, w którym zginął polski wolontariusz. Strona izraelska nie odpowiada na wnioski o pomoc prawną.
reklama

Przypomnijmy. w kwietniu ubiegłego r. konwój humanitarny World Central Kitchen został trafiony izraelską rakietą. W wyniku ataku śmierć poniosło siedmiu wolontariuszy, w tym obywatel Polski. Od tego czasu śledczy gromadzą materiały, które pomogą wyjaśnić okoliczności tej tragedii.

Bezwartościowe materiały z Palestyny

Władze Autonomii Palestyńskiej przekazały polskim śledczym materiały, które nie stanowią dokumentacji procesowej.

W śledztwie póki co nie ma przełomu

reklama

- powiedziała nam Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Jak podkreśla, materiały otrzymane od strony palestyńskiej to wyłącznie przedruki komunikatów prasowych, bez żadnej wartości procesowej. W związku z tym prokuratura wystąpiła do palestyńskich władz o uzupełnienie pomocy prawnej.

Oczekiwanie na dokumenty

Przekazano nam kolejną partię do tłumaczenia. Czekamy też na pomoc prawną ze Stanów Zjednoczonych

- dodaje prokurator Pętkowska.

Szczególnie niepokojący jest całkowity brak odpowiedzi ze strony Izraela. Kierownictwo prokuratury wystosowało niedawno kolejne pismo z zapytaniem o materiały dotyczące okoliczności ostrzału konwoju przez siły zbrojne tego kraju.

reklama

Dowody z Polski

Na terenie Polski postępowanie dowodowe praktycznie się zakończyło. Obecnie trwa jeszcze analiza odłamków wydobytych z ciała wolontariusza. Śledczy w dalszym ciągu oczekują na realizację wniosków o pomoc prawną skierowanych zarówno do organów Izraela, jak i Autonomii Palestyńskiej.

Międzynarodowe wsparcie

Jak już informowaliśmy, w wyjaśnianiu sprawy śmierci polskiego wolontariusza pomaga Międzynarodowa Komisja Humanitarna ds. Ustalania Faktów z Bernie. Ta organizacja, mająca status obserwatora ONZ, wspiera przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego. Prokuratura analizuje również australijski raport rządowy, sporządzony w związku ze śmiercią obywatelki tego kraju w tym samym zdarzeniu. Wystosowano także wniosek o międzynarodową pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba World Central Kitchen i skąd pochodził jeden z pokrzywdzonych.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo