reklama

Zamknięte oddziały w szpitalu w Nisku. Wojewoda kontra argumenty starosty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto szpital-nisko.pl

Zamknięte oddziały w szpitalu w Nisku. Wojewoda kontra argumenty starosty - Zdjęcie główne

Konflikt wokół szpitala w Nisku: Prawda o finansach i liczbie porodów | foto foto szpital-nisko.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZdaniem wojewody podkarpackiego dane NFZ obalają argumenty starosty niżańskiego o niskim wykorzystaniu oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Oddział wewnętrzny wykorzystuje zaledwie połowę dostępnych łóżek, choć władze powiatu twierdzą inaczej. Dyrektor szpitala odpiera zarzuty i oskarża wojewodę o upolitycznienie sprawy.
reklama

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul przedstawiła szczegółowe dane o funkcjonowaniu szpitala w Nisku.

Sytuacja szpitala w Nisku budzi duże emocje i liczne pytania, dlatego postanowiłam odnieść się do wielu nieprawdziwych informacji, które funkcjonują w przestrzeni publicznej

- powidziała.

Historia konfliktu

Sprawa rozpoczęła się 3 czerwca 2024 r., kiedy dyrektor Szpitala Powiatowego w Nisku złożył wniosek o czasowe zawieszenie działalności oddziału ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego do końca grudnia, argumentując to planowanym remontem. Wojewoda, po uzyskaniu pozytywnej opinii NFZ, wyraziła zgodę.

reklama

5 listopada 2024 r. szpital złożył wniosek o wydanie opinii dotyczącej utworzenia nowych miejsc opieki długoterminowej. Kolejna bardzo ważna data to 5 listopada ubiegłego roku, kiedy SP ZOZ w Nisku przesłał wniosek o wydanie opinii o celowości inwestycji pod nazwą 'Rozbudowa i przebudowa części Szpitala Powiatowego w Nisku poprzez utworzenie nowych miejsc opieki długoterminowej'

- przypomniała wojewoda.

Sporne procedury

29 listopada 2024 r. dyrektor wystąpił o przedłużenie zawieszenia oddziałów do 31 sierpnia 2025 r. ze względu na przedłużający się remont.

Zostałem poinformowany, że przepisy prawa nie pozwalają wojewodzie zawiesić oddziałów na okres dłuższy niż 6 miesięcy. W związku z tym tego samego dnia wycofałem swój wniosek

reklama

- oświadczył dyrektor Paweł Tofil.

18 grudnia dyrektor wystąpił do NFZ o zgodę na przekształcenie oddziału w oddział ginekologii planowej.

Miał to być oddział tylko ginekologiczny, ponieważ nie mamy warunków lokalowych aby ponownie uruchomić porodówkę i noworodki

- podkreślił.

Kluczowe rozbieżności

W piśmie z 28 stycznia 2025 r. starosta niżański przedstawił trzy argumenty za zamknięciem oddziałów. Pierwszy dotyczył braku miejsc na oddziale wewnętrznym.

reklama

Bardzo nie lubię, gdy ktoś wprowadza dezinformację. Oddział wewnętrzny ma 108 łóżek i zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFZ obłożenie w 2024 r. wynosiło 54,2 proc.

- odpowiedziała wojewoda.

Według starosty w pierwszym półroczu 2024 r. w szpitalu urodziło się 54 dzieci. Dane NFZ pokazują jednak 132 porody, z czego 78 dotyczyło pacjentek spoza powiatu - z powiatów mieleckiego, stalowowolskiego, sandomierskiego i tarnobrzeskiego. Za te świadczenia szpital otrzymał ponad 569 tysięcy złotych.

Finanse pod kontrolą

W 2023 r. szpital w Nisku otrzymał ponad 81,7 miliona złotych - o 263 tysiące więcej niż planowano. W 2024 r. wartość umowy z NFZ wzrosła do ponad 91,4 miliona złotych.

reklama

W 2023 r. szpital zaraportował do NFZ 320 porodów i otrzymał 100% należności, tj. 1 225 000 złotych

- podkreśliła wojewoda.

Nowe plany i procedury

30 stycznia 2025 r. szpital złożył wniosek o uruchomienie oddziału ginekologii planowej i poradni ginekologiczno-położniczej od 1 marca. Wojewoda odniosła się do zarzutów o utrudnianie pracy szpitala.

Wniosek wpłynął dopiero wczoraj (30 stycznia) i ma błędy formalne. Po ich uzupełnieniu, jeśli będzie spełniał wymagania formalne, taka zmiana w rejestrze zostanie dokonana

- wyjaśniła Teresa Kubas-Hul.

Czy to rzeczywiście spór polityczny? Jedno jest pewne - mimo złożonego wniosku o uruchomienie oddziału ginekologii planowej i poradni ginekologiczno-położniczej od marca 2025 r, konieczne jest najpierw uzupełnienie braków formalnych w dokumentacji. Dopiero po tym możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków w sprawie wznowienia działalności medycznej w tym zakresie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo