Podkarpacki Naturalny Wypad. Na czym to polega?
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego ogłosiło nabór do programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”. Na czym polega ta inicjatywa? Program obejmuje wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach województwa podkarpackiego.
„Podkarpacki Naturalny Wypas” to program aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego, który stanowi odpowiedź samorządu na problemy środowiskowe. Jest on jednym z instrumentów inwestowania w ochronę walorów przyrodniczych oraz unikalnego krajobrazu naszego regionu
- mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Okazuje się, że dla beneficjentów programu przeznaczona jest w 2024 roku kwota 3,3 miliona złotych. Z programu skorzystają oczywiście także rolnicy i właściciele hodowli zwierząt, dla których zostaną przeznaczone opisywane tereny.
Cała inicjatywa ma również na celu utrzymywanie trwałych użytków zielonych, zachowanie krajobrazu obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej w regionie, a także przyniesienie korzyści ekonomicznych i społecznych. Jak podkreślają urzędnicy, ekstensywny wypas zwierząt to najlepszy sposób na ochronę naturalnego i charakterystycznego dla województwa podkarpackiego krajobrazu. Całe przedsięwzięcie ma sprzyjać wspieraniu chowu i hodowli bydła mięsnego i mlecznego, a także wspieraniu pszczelarstwa.
Jak zgłosić się do programu?
Okazuje się, że beneficjentami programu mogą być organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i spółdzielnie, kościoły, kluby sportowe, a także przedsiębiorstwa non-profit.Podmioty zgłaszające działki do wypasu są zobowiązane do posiadania dokumentów potwierdzających własność lub prawo dysponowania terenem. Ponadto zwierzęta wypasane w ramach programu muszą pozostać w gospodarstwie przez cały okres wypasu. Urząd Marszałkowski zaznaczył, że chodzi o zwierzęta gospodarske trawożerne, czyli bydło, owce, konie, kozy lub zwierzęta jeleniowate.
Nabór trwa do 30 lipca. Swoje propozycje można zgłosić osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (przy al. Łukasza Cieplińskiego 4) w poniedziałki (godz. 7:30 – 18:00) oraz do wtorku do piątku (godz. 7:30 – 15:30). O pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zdecydują wnioski formalne oraz data wpływu. Wniosek można też przesłać na adres korespondencyjny Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.