reklama

Żubry pojawiły się w Nadleśnictwie Rudnik na Podkarpaciu. Zobaczcie zaskakujące spotkanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Małek / Nadleśnictwo Rudnik

Żubry pojawiły się w Nadleśnictwie Rudnik na Podkarpaciu. Zobaczcie zaskakujące spotkanie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Żubr spotkany w leśnictwie Glinianka | foto Łukasz Małek / Nadleśnictwo Rudnik

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZaskakujące spotkanie przytrafiło się leśnikowi z Nadleśnictwa Rudnik na Podkarpaciu. Łukasz Małek spotkał tam dwa żubry, które w tym rejonie są niezwykłą rzadkością.
reklama

Żubry żyją w Polsce na wolności w ośmiu lokalizacjach. Na „dziko” możecie je spotkać w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach, Stadach w Zachodniej Polsce, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Rominckiej i Lasach Janowskich. Okazuje się, że osobniki, które znalazły się w leśnictwie Glinianka (powiat niżański, gmina Ulanów), były samcami, które prawdopodobnie odłączyły się od wolnościowe stada wprowadzanego na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Właśnie teraz przypada kulminacja rui tego gatunku. W tym czasie dochodzi do walk pomiędzy bykami, a osobniki młodsze i słabsze są odganiane przez potężniejsze, nie tolerujące konkurentów. Takie przepędzone ze stada głównego młode byki tworzą odrębne stada kawalerskie i przemieszczają się w inne rejony. Trasy migracji mogą sięgać na dużo większy areał niż dotychczas. Dlatego pojawiają się w miejscach gdzie są dużą niespodzianką

reklama

- przekazuje Nadleśnictwo Rudnik. Tę informację potwierdził nam Tomasz Maślach, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik.

Warto zaznaczyć, że spotkanie z żubrem na wolności może być oczywiście ekscytującym przeżyciem, jednak powinniśmy wtedy zachować szczególną ostrożność i nie drażnić ogromnego zwierzęcia. Żubr (Bison bonasus) to największy ssak Europy, a samce tego gatunku mogą ważyć prawie 800 kilogramów. Rozdrażnione dzikie zwierzę, które poczuje się zagrożone, może zaatakować.

reklama

Jeżeli zauważycie Państwo żubry na terenie Nadleśnictwa Rudnik prosimy o kontakt

- zaznaczają leśnicy z Nadleśnictwa Rudnik.

Dziennie żubr zjada około 50 kilogramów pokarmu, który stanowią trawy i rośliny zielne, a także gałązki, liście i kora drzew. Żubry można również usłyszeć, a ich odgłosy nazywane są „chruczeniem”. Według aktualnych informacji przekazanych przez leśników, w Polsce żyje aktualnie 2820 żubrów, w tym 2626 na wolności. W poprzednich wiekach populacja tych zwierząt w naszym kraju spadła niemalże do zera, a było to także konsekwencją szlacheckich polowań na żubry.

Rozprzestrzenienie populacji żubra w Polsce jest więc efektem ponad stu lat działań naukowców i leśników, którzy wytrwale pracowali nad restytucją tego gatunku. W Polsce żubr jest prawnie chroniony już od XVI wieku. Dodajmy, że z bliska żubry możemy oglądać bezpiecznie w wielu zagrodach pokazowych, a najbliższa tego typu znajduje się choćby w Mucznem na Podkarpaciu (pow. bieszczadzki, gmina Lutowiska).

reklama

Jeżeli zauważycie Państwo żubry na terenie Nadleśnictwa Rudnik prosimy o kontakt

- zaznaczają leśnicy z Nadleśnictwa Rudnik.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo