Reklama

Dziś 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dziś 16. rocznica śmierci Jana Pawła II - Zdjęcie główne

Jan Paweł II | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie o godzinie 21:37 w wieku 84 lat zmarł papież Jana Pawła II, wielkiego Polaka, kardynała i arcybiskupa metropolity krakowskiego. " Nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca" - ogłosił wówczas zgromadzonym na placu Św. Piotra wiernym arcybiskup Leonardo Sandri.

W piątek 2 kwietnia przypada 16. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Kilkanaście dni przed śmiercią Jana Pawła II wiadome było, że jego stan zdrowia się pogarsza. Papież zrezygnował wówczas z publicznych wystąpień. Gdy wiadomość o złej sytuacji zdrowotnej papieża została przekazana opinii publicznej, wierni gromadzili się na placu Św. Piotra w Rzymie i pozostali z nim do końca


Ojciec Święty przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą Parkinsona. Schorzenie w znaczny sposób uniemożliwiało papieżowi jakąkolwiek aktywność. 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie o godzinie 21:37 w wieku 84 lat zmarł  papież Jana Pawła II. Większość Polaków na zawsze zapamięta tę godzinę oraz słowa, którymi arcybiskup Leonardo Sandri poinformował o śmierci Karola Wojtyły.

- Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego. -

- ogłosił zgromadzonym arcybiskup Sandri. 

Pierwszą pielgrzymkę do Polski Jan Paweł II miała miejsce w czerwcu 1979 - ostatnia w sierpniu 2002 roku. Papież odwiedził Polskę dziewięć razy. Za każdym razem jego przyjazd gromadził tysiące wiernych.

Wybór Polaka na biskupa Rzymu miał także znaczący wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. Głównym celem papieża była zmiana położenia Kościoła katolickiego, chciał „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie”. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Po śmierci nazywany papieża nazwano Janem Pawłem Wielkim. Został beatyfikowany, a następnie kanonizowany przez papieża Franciszka. Uznanie papieża Polaka za świętego było wydarzeniem historycznym z dwóch powodów: zostało przeprowadzane w obecności dwóch biskupów Rzymu (obecnego Franciszka oraz byłego Benedykta XVI) oraz dlatego, że kanonizowano dwóch papieży jednocześnie Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Miało to miejsce 27 kwietnia 2014.

Papież Jan Paweł II, czyli kardynał Karol Wojtyła, został wybrany na biskupa Rzymu podczas konklawe 16 października 1978 roku. Był pierwszym papieżem będącym Polakiem oraz pierwszym od 455 lat papieżem niebędącym narodowości włoskiej. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy