Środowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega jako główny punkt obrad miała sytuację w lokalnej pomocy społecznej to i tak najwięcej będzie się teraz mówiło i pisało o stanowisku w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.
O poddanie pod głosowania "Stanowiska Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie przyjęcia stanowiska w obronie dobrego imienia Ojca Świętego Jana Pawła II" wnioskowała wiceprzewodnicząca Bożena Kapuściak. Argumentowała to faktem kolejnych ataków na Papieża-Polaka ze stronych różnych środowisk. - Ojciec Święty był przywódcą duchowym dla milionów osób różnych narodowości. Przyczynił się do odnowy moralnej Polaków. Przekonywał do życia w tolerancji i zaufaniu do innych ludzi. Zdecydowanie stajemy w obronie jego pamięci i dobrego imienia. Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, wstawiaj się za Polską. Uproś o otrzeźwienie dla pogubionych sumień Polaków - mówiła Bożena Kapuściak.
Radni o Janie Pawla II
- Gdyby ktoś 10-15 lat temu powiedział mi, że coś takiego będzie się działo w naszym kraju to wziąłbym go za totalnego wariata. Dziwię się niektórym osobom, które mówią o burzeniu pomników Jana Pawła II - dodał lider lokalnego Prawa i Sprawiedliwości, Kamil Kalinka.Warto zaznaczyć, że już wcześniej podobne stanowiska były głosowane na sesjach Rady Powiatu Mieleckiego, Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Rady Powiatu Sanockiego, albo Rady Miasta Rzeszowa. Na przykład w Rzeszowie podjęto dwa stanowiska (pierwsze autorstwa rządzącej koalicji, a drugie - radnych Prawa i Sprawiedliwości).
W Tarnobrzegu nie było takiego "cyrku". Bogusław Potański, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega, przypomniał historię obrazu Jana Pawła II, który został znaleziony w "podłej reklamówce w piwnicy urzędu miasta". - Jan Paweł II, wielki Polak, wielki patriota, świety. Cisza nad tą trumną, dajmy mu spokój - mówił radny Potański. - On jest największy, on się sam obroni.
Jak głosowali radni?
- ZA - 16 osób: Andrzej Biernat, Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Bożena Kapuściak, Artur Kiper, Dominika Kliza, Monika Łagwoska-Cebula, Łukasz Nowak, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Anna Pekar, Adam Rębisz, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Włodzimierz Trybuła, Marian Zioło.
- PRZECIW - 1 osoba: Cezary Mikrut.
- NIE GŁOSOWALI: Bogusław Potański, Teresa Gołębiowska-Piś, Alfred Martyniak.
- BRAK: Damian Szwagierczak.
Pełna treść stanowiska:
- Rada Miasta Tarnobrzega w odpowiedzi na medialne ataki na osobę Ojca Świętego Jana Pawła II włącza się w ogólnopolską obronę autorytetu i dobrego imienia naszego Papieża oraz pamięci o Nim. Uważamy, iż działania znieważające naszego wielkiego rodaka szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom. Zdecydowanie nie zgadzamy się, aby oparty na pomówieniach medialny atak przesłonił Jego wieloletni dorobek oraz negował rolę, jaką święty Jan Paweł II odegrał w historii Kościoła, Świata, Europy a przede wszystkim Polski. Podczas swojego 26-letniego pontyfikatu był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym dla setek milionów ludzi różnych narodowości. Swoją nauką i postawą przyczynił się do odnowy moralnej przede wszystkim narodu polskiego, wyznaczając nam nowe horyzonty wolności i przypominając nasze chrześcijańskie i europejskie korzenie. Przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do innych ludzi. Cały świat wołał po jego śmierci „Santo Subito” i do dziś nie wątpi w prawdziwość tych słów. Czyż trzeba więcej, aby uszanować jego człowieczeństwo, pokorę, wielkość dokonanych dzieł i dowiedzioną w wieloletnim procesie świętość? Jako reprezentanci naszego miasta zdecydowanie stajemy w obronie jego pamięci i jego dobrego imienia. Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, uproś otrzeźwienie dla pogubionych sumień rzeszy Polaków, wstawiaj się za Polską – Ojczyzną naszą.
Zobaczcie zdjęcia z sesji w naszej galerii.
Powód?
Karol Wojtyła zanim jeszcze został papieżem Janem Pawłem II miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży i ukrywać je - wynika z reportażu "Franciszkańska 3", wyemitowanego w telewizji TVN24."Franciszkańska 3" to reportaż z cyklu "Bielmo", w którym reporter TVN24 Marcin Gutowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, co papież Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. W nim pojawiają się nazwiska czterech polskich duchownych, którzy mieli dopuszczać się molestowania dzieci i kleryków.
Według relacji ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła miał osobiście podjąć decyzję w sprawie wyciszenia sprawy z księdzem Eugeniuszem Surgentem, który przez kilkadziesiąt lat molestował dzieci w parafiach w Małopolsce i na Pomorzu. Wojtyła miał prosić, "żeby tego nigdzie nie zgłaszać" i pytał, czy można sprawę "uciszyć".
Kolejną przytaczaną sprawą jest historia księdza archidiecezji krakowskiej Józefa Loranca, który uczył religii we wsi Mutne w województwie małopolskim. Wykorzystywał tam uczennice szkoły podstawowej. Wojtyła odwołał go z parafii i duchowny został skazany na dwa lata więzienia. Wyszedł po roku. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się list, w którym Wojtyła napisał do Loranca, że skoro duchowny został ukarany przez władze świeckie, to Trybunał Metropolitalny powstrzymał się od wymierzenia kary na gruncie prawa kanonicznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.