reklama

Rada Miasta Tarnobrzega w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. Kto i jak głosował? "Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, wstawiaj się za Polską" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieKolejne samorządy przyjmują stanowiska w których bronią dobrego imienia Jana Pawła II. Taki dokument trafił też na obrady Rady Miasta Tarnobrzega. Poznajcie wynik głosowania i zobaczcie zdjęcia.
reklama

Środowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega jako główny punkt obrad miała sytuację w lokalnej pomocy społecznej to i tak najwięcej będzie się teraz mówiło i pisało o stanowisku w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

O poddanie pod głosowania "Stanowiska Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie przyjęcia stanowiska w obronie dobrego imienia Ojca Świętego Jana Pawła II" wnioskowała wiceprzewodnicząca Bożena Kapuściak. Argumentowała to faktem kolejnych ataków na Papieża-Polaka ze stronych różnych środowisk. - Ojciec Święty był przywódcą duchowym dla milionów osób różnych narodowości. Przyczynił się do odnowy moralnej Polaków. Przekonywał do życia w tolerancji i zaufaniu do innych ludzi. Zdecydowanie stajemy w obronie jego pamięci i dobrego imienia. Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, wstawiaj się za Polską. Uproś o otrzeźwienie dla pogubionych sumień Polaków - mówiła Bożena Kapuściak.

reklama

Radni o Janie Pawla II

- Gdyby ktoś 10-15 lat temu powiedział mi, że coś takiego będzie się działo w naszym kraju to wziąłbym go za totalnego wariata. Dziwię się niektórym osobom, które mówią o burzeniu pomników Jana Pawła II - dodał lider lokalnego Prawa i Sprawiedliwości, Kamil Kalinka.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej podobne stanowiska były głosowane na sesjach Rady Powiatu Mieleckiego, Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Rady Powiatu Sanockiego, albo Rady Miasta Rzeszowa. Na przykład w Rzeszowie podjęto dwa stanowiska (pierwsze autorstwa rządzącej koalicji, a drugie - radnych Prawa i Sprawiedliwości).

reklama

W Tarnobrzegu nie było takiego "cyrku". Bogusław Potański, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega, przypomniał historię obrazu Jana Pawła II, który został znaleziony w "podłej reklamówce w piwnicy urzędu miasta". - Jan Paweł II, wielki Polak, wielki patriota, świety. Cisza nad tą trumną, dajmy mu spokój - mówił radny Potański. - On jest największy, on się sam obroni.

Jak głosowali radni?

  • ZA - 16 osób: Andrzej Biernat, Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Bożena Kapuściak, Artur Kiper, Dominika Kliza, Monika Łagwoska-Cebula, Łukasz Nowak, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Anna Pekar, Adam Rębisz, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Włodzimierz Trybuła, Marian Zioło.
  • PRZECIW - 1 osoba: Cezary Mikrut.
  • NIE GŁOSOWALI: Bogusław Potański, Teresa Gołębiowska-Piś, Alfred Martyniak.
  • BRAK: Damian Szwagierczak.
 

reklama

Pełna treść stanowiska:

- Rada Miasta Tarnobrzega w odpowiedzi na medialne ataki na osobę Ojca Świętego Jana Pawła II włącza się w ogólnopolską obronę autorytetu i dobrego imienia naszego Papieża oraz pamięci o Nim. Uważamy, iż działania znieważające naszego wielkiego rodaka szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom. Zdecydowanie nie zgadzamy się, aby oparty na pomówieniach medialny atak przesłonił Jego wieloletni dorobek oraz negował rolę, jaką święty Jan Paweł II odegrał w historii Kościoła, Świata, Europy a przede wszystkim Polski. Podczas swojego 26-letniego pontyfikatu był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym dla setek milionów ludzi różnych narodowości. Swoją nauką i postawą przyczynił się do odnowy moralnej przede wszystkim narodu polskiego, wyznaczając nam nowe horyzonty wolności i przypominając nasze chrześcijańskie i europejskie korzenie. Przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do innych ludzi. Cały świat wołał po jego śmierci „Santo Subito” i do dziś nie wątpi w prawdziwość tych słów. Czyż trzeba więcej, aby uszanować jego człowieczeństwo, pokorę, wielkość dokonanych dzieł i dowiedzioną w wieloletnim procesie świętość? Jako reprezentanci naszego miasta zdecydowanie stajemy w obronie jego pamięci i jego dobrego imienia. Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, uproś otrzeźwienie dla pogubionych sumień rzeszy Polaków, wstawiaj się za Polską – Ojczyzną naszą.

reklama

Zobaczcie zdjęcia z sesji w naszej galerii.

Powód?

Karol Wojtyła zanim jeszcze został papieżem Janem Pawłem II miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży i ukrywać je - wynika z reportażu "Franciszkańska 3", wyemitowanego w telewizji TVN24.

"Franciszkańska 3" to reportaż z cyklu "Bielmo", w którym reporter TVN24 Marcin Gutowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, co papież Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. W nim pojawiają się nazwiska czterech polskich duchownych, którzy mieli dopuszczać się molestowania dzieci i kleryków.

Według relacji ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła miał osobiście podjąć decyzję w sprawie wyciszenia sprawy z księdzem Eugeniuszem Surgentem, który przez kilkadziesiąt lat molestował dzieci w parafiach w Małopolsce i na Pomorzu. Wojtyła miał prosić, "żeby tego nigdzie nie zgłaszać" i pytał, czy można sprawę "uciszyć".

Kolejną przytaczaną sprawą jest historia księdza archidiecezji krakowskiej Józefa Loranca, który uczył religii we wsi Mutne w województwie małopolskim. Wykorzystywał tam uczennice szkoły podstawowej. Wojtyła odwołał go z parafii i duchowny został skazany na dwa lata więzienia. Wyszedł po roku. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się list, w którym Wojtyła napisał do Loranca, że skoro duchowny został ukarany przez władze świeckie, to Trybunał Metropolitalny powstrzymał się od wymierzenia kary na gruncie prawa kanonicznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo