Reklama

Skandal w Stalowej Woli. Pomnik Jana Pawła II oblany farbą!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: polskiekrajobrazy.pl

Skandal w Stalowej Woli. Pomnik Jana Pawła II oblany farbą! - Zdjęcie główne

Pomnik Jana Pawła II. | foto polskiekrajobrazy.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W nocy z 2/3 kwietnia nieznani sprawcy oblali farbą pomnik Jana Pawła II w centrum Stalowej Woli. Jeszcze kilka godzin wcześniej w tym samym miejscu modlili się wierni.

Od blisko miesiąca jest w przestrzeni publicznej mnóstwo ataków na Jana Pawła II. Wszystko ma swój początek w projekcie "Franciszkańska 3". To reportaż z cyklu "Bielmo", w którym reporter TVN24 Marcin Gutowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, co papież Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. W nim pojawiają się nazwiska czterech polskich duchownych, którzy mieli dopuszczać się molestowania dzieci i kleryków. Według relacji ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła miał osobiście podjąć decyzję w sprawie wyciszenia sprawy z księdzem Eugeniuszem Surgentem, który przez kilkadziesiąt lat molestował dzieci w parafiach w Małopolsce i na Pomorzu. Wojtyła miał prosić, "żeby tego nigdzie nie zgłaszać" i pytał, czy można sprawę "uciszyć".

Kolejną przytaczaną sprawą jest historia księdza archidiecezji krakowskiej Józefa Loranca, który uczył religii we wsi Mutne w województwie małopolskim. Wykorzystywał tam uczennice szkoły podstawowej. Wojtyła odwołał go z parafii i duchowny został skazany na dwa lata więzienia. Wyszedł po roku. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się list, w którym Wojtyła napisał do Loranca, że skoro duchowny został ukarany przez władze świeckie, to Trybunał Metropolitalny powstrzymał się od wymierzenia kary na gruncie prawa kanonicznego.

W ostatni weekend na Podkarpaciu odbyło się wiele marszów w obronie Jana Pawła II, ale mamy także i przypadki aktów wandalizmu. Tak też się stało w Stalowej Woli, gdzie nieznani sprawcy oblali pomnik Jana Pawła II przy Bazylice Konkatedralnej. Do tego zdarzenia doszło w nocy z 2/3 kwietnia. - Policjanci prowadzą czynności mające na celu wykrycie sprawców dewastacji, poszukują świadków, zabezpieczają ślady. To wszystko, co na ten moment mogę powiedzieć – mówi na łamach Tygodnika Nadwiślańskiego młodszy aspirant Małgorzata Kania, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.

W pobliżu są działąjące kamery monitoringu, które pomogą ustalić osoby odpowiedzialne za ten czyn.

Głos w tej sprawie zabrała Kuria Diecezji Sandomierskiej. - Wyrażamy ubolewanie z powodu zbezczeszczenia pomnika św. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Oszczercza kampania prowadzona w ostatnim czasie przez niektóre media, zbiera niestety swoje plony. Przeżywając Wielki Tydzień, módlmy się o nawrócenie osób winnych tego haniebnego czynu i bądźmy czujni - mówi ksiądz Roman Janiec, kanclerz Kurii Diecezji Sandomierskiej.

Oświadczenie prezydenta Stalowej Woli:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy