Reklama

Znamy datę pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Znamy datę pogrzebu  Krzysztofa Pendereckiego! - Zdjęcie główne

Na zdjęciu Krzysztof Penderecki | foto Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat w swoim krakowskim domu po długiej i ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy, a uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero w drugą rocznicę śmierci kompozytora.

29 marca 2020 roku z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że w wieku 86 lat zmarł wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny - Krzysztof Penderecki. Dębiczanin był jednym z czołowych i najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia na świecie.


2 kwietnia 2020 roku odbyło się nabożeństwo pogrzebowe w rodzinnej parafii w Krakowie. Po mszy urna z prochami została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie. 

- Realizacja takiego wydarzenia w czasach pandemii jest niemożliwa z uwagi, chociażby na udział w ceremonii gości zagranicznych. Żegnamy człowieka, który obok Fryderyka Chopina jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim kompozytorem na świecie.

– czytamy w komunikacie Andrzeja Gizy, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

W uznaniu zasług Krzysztofa Pendereckiego, jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy, a uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero w drugą rocznicę śmierci kompozytora. Urna z prochami zostanie odprowadzona do Panteonu Narodowego w Krakowie

- Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 r..

- zaznaczono w komunikacie.

Maestro zmarł w swoim krakowskim domu po długiej i ciężkiej chorobie. Prof. Krzysztof Penderecki był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym, doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych oraz Kawaler Orderu Orła Białego. Brytyjski dziennik The Guardian nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy