Mimo że do rozpoczęcia wypłat pozostało jeszcze kilka miesięcy, zainteresowanie rentą wdowią na Podkarpaciu jest ogromne. Mieszkańcy regionu tłumnie odwiedzają placówki ZUS, by dowiedzieć się więcej o świadczeniu lub złożyć wniosek.
Gdzie złożono najwięcej wniosków?
Według danych ZUS, na Podkarpaciu największą liczbę wniosków o rentę wdowią przyjęto w Rzeszowie - 3332, Przeworsku - 1383, Jaśle - 1330, Mielcu - 1329 i Stalowej Woli - 1197.
Jeśli komuś się renta wdowia należy to zapewniam, że wniosek złożony dziś po oczekiwaniu w kolejce, czy wniosek złożony chociażby w maju czy czerwcu - bez kolejki będzie tak samo rozpatrzony a wysokość przyznanej renty dokładnie taka sama"
- wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Jaką wysokość może mieć świadczenie?
Od lipca 2025 roku uprawnione osoby będą mogły otrzymywać połączenie dwóch świadczeń: 15 procent własnego świadczenia i całą rentę rodzinną lub odwrotnie - 100 procent swojej emerytury i 15 procent przysługującej renty rodzinnej. Suma świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (do końca lutego 2025 r.).
Kto może otrzymać rentę wdowią?
Nie każdy wdowiec czy wdowa mogą liczyć na przyznanie świadczenia. Renta wdowia przysługuje osobom, które spełniają określone warunki. "Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)" - tłumaczy Wojciech Dyląg.
Co zrobić, by otrzymać świadczenie?
Pierwszym krokiem jest uzyskanie prawa do renty rodzinnej, jeśli wnioskujący jeszcze go nie ma. Następnie, do końca lipca 2025 roku, należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną na formularzu ERWD. "Trzeba pamiętać, że jeśli klient złoży od razu wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia" - podkreśla rzecznik ZUS.
Jak przygotować się do wizyty w ZUS?
Podczas składania wniosku o rentę wdowią należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz numer rachunku bankowego. Pracownicy ZUS pomogą w wypełnieniu dokumentów, pytając o niezbędne informacje, takie jak PESEL czy data śmierci współmałżonka. Osoby, które obecnie otrzymują świadczenia pocztą, mogą zachować ten sposób wypłaty lub zmienić go na przelew bankowy.
Jak sprawdzić uprawnienia?
ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej interaktywną ankietę, dzięki której można sprawdzić uprawnienia do renty wdowiej. Ankieta zawiera siedem pytań, które weryfikują spełnienie wszystkich wymaganych warunków. Jest to proste narzędzie, które pomoże uniknąć niepotrzebnej wizyty w placówce osobom nieuprawnionym do świadczenia.
Komentarze (0)