reklama

Nowe limity osób przynoszą kłopoty. Będą sprawdzać czy jesteśmy zaszczepieni?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Nowe limity osób przynoszą kłopoty. Będą sprawdzać czy jesteśmy zaszczepieni? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Kolejny etap łagodzenia obostrzeń nastąpi już w tę sobotę, 26 czerwca. Zmian jest sporo, sprawdziliśmy konkretnie, co się zmieni. Pojawią się również pewne problemy i kolejny pandemiczny absurd.
reklama

Od 26 czerwca złagodzone zostaną limity widzów w kinach i teatrach, władza pozwoli również w ten dzień na otwarcie dyskotek. Większa liczba osób będzie mogła przebywać również w hotelach, restauracjach i siłowniach. Zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd zaznacza jednak, że istnieje możliwością modyfikacji obostrzeń. 

CZYTAJ TAKŻE:

Nowe limity:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2,
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
 

Przypominamy, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Teoretycznie do środka sklepu będzie zatem mogła wejść dowolna liczba osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Tym samym to na właścicielach sklepów, hoteli, dyskotek, siłowni spada obowiązek weryfikowania informacji, czy ktoś jest zaszczepiony, czy też nie! 

- Dowód szczepienia może mieć charakter tradycyjny, czyli wydruk kartki z QR-kodem, albo po prostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania.

- mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak ocenia w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu, właściciele sklepów nie są gotowi do sprawdzania, czy wchodzący do środka klienci są zaszczepieni. Do tej pory nie pojawiły się żadne rządowe wytyczne, wielkie markety nie mają skanerów do kodów QR, a limity w handlu to fikcja. Dla małych sklepów będzie to problem. Jak na przykład jeden lub dwóch pracowników ma pilnować, obsługiwać i jeszcze weryfikować to czy do sklepu wchodzą osoby zaszczepione!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama