Reklama

W Rzeszowie nowe mieszkania są tańsze niż używane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

W Rzeszowie nowe mieszkania są tańsze niż używane  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Dzięki analizie HRE Investments stworzonej na podstawie informacji podanych przez Narodowy Bank Polski poznaliśmy przeciętną cenę transakcyjną za metr mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym w ostatniej części ubiegłego roku. Sprawdziliśmy również, jak na tle innych miast prezentuje się stolica województwa podkarpackiego.

W czwartym kwartale 2020 roku na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych przeciętna cena transakcyjna lokalu od dewelopera była o 7,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. 


W przypadku mieszkań używanych wzrosty cen były skromniejsze. Za metr lokalu z drugiej ręki Polacy płacili pod koniec 2020 roku o 5,6% więcej niż w czwartym kwartale 2019 roku. Są to dane uśrednione dla 7 największych rynków. W tej grupie znajduje się: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław.

- Epidemia spowodowała, że wzrosty cen mieszkań spowolniły – sugerują dane NBP. Ostatni kwartał przyniósł nawet w niektórych miastach skromną korektę. Wciąż jednak wzrosty cen przeważają i co cieszy – ceny rosną wolniej niż pensje Polaków.

- przyznają twórcy analizy. 

Co z Rzeszowem?

Interesujące wydają się dane na temat zmian cen w samej końcówce roku. Okazuje się bowiem, że za mieszkania używane na siedmiu największych rynkach trzeba było w czwartym kwartale płacić o 1,8 proc. mniej niż w trzecim

- Jest to co prawda pojedynczy taki odczyt, ale bez wątpienia jest on po myśli kupujących. 

- czytamy w analizie HRE Investments. 

Na 16 rynków badanych przez NBP, w siedmiu zanotowano spadki, a w dziewięciu wzrosty indeksu badającego zmiany cen pomiędzy kwartałami czwartym i trzecim.

Ciekawą sytuację w powyższej tabeli zauważamy gdy spojrzymy na Rzeszów. Przygotowana analiza wskazuje, że przeciętna cena transakcyjna (za m kw.) nowego mieszkania wynosi 6146 zł. Okazuje się, że w stolicy innowacji nowe nie znaczy droższe, ponieważ przeciętna cena transakcyjna używanego mieszkania wynosi 6713 zł i w ciągu roku wzrosła o 8 proc. 

W żadnym mieście (branym pod uwagę w analizie) poza Rzeszowem i Białymstokiem, w którym m kw. używanego mieszkania jest droższy o jedynie 50 zł, średnia cen wskazuje, że znacznie droższe są nowe lokale.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy