Reklama

Obwodnica południowa Rzeszowa. Zabezpieczono 108 mln zł na wykup działek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Obwodnica południowa Rzeszowa. Zabezpieczono 108 mln zł na wykup działek - Zdjęcie główne

Planowana trasa obwodnicy południowej | foto Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Na dzisiejszej (30 marca) sesji Rady Miasta Rzeszowa miejscy rajcy ponownie zajęli się tematem budowy obwodnicy południowej miasta. W Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwowano dodatkowe pieniądze na inwestycje. Kiedy władze miasta złożą wniosek do wojewody o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej?

Realizacja obwodnicy południowej przez władze miasta Rzeszowa to w głównej mierze droga przez skargi i protesty ekologów, które skutecznie uniemożliwiały miejskim urzędnikom rozpoczęcie inwestycji. 


I choć już w styczniu br. stolica innowacji za pośrednictwem mediów społecznościowych informowała o przełomie, to jednak wniosku do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart o wydanie ZRID-u (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej) nie wysłano ani w styczniu, ani w lutym i marcu. Przekazanie wniosku utrudniała także pandemia, która wyłączyła z pracy dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg.

Nie ma tego złego…

Z perspektywy czasu okazuje się, że wcześniejsze wysłanie wniosku o ZRID do wojewody podkarpackie Ewy Leniart (w przeszłości wysłano trzy takie wnioski i każdy z nich został odrzucony) nic by nie dało. Dlaczego?

- Wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej nakazuje od razu wypłacić odszkodowania osobom, które są wywłaszczane i mieszkają bezpośrednio przy drodze.

- tłumaczył na dzisiejszej sesji Marek Bajdak, pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa. 

Środki przeznaczone na odszkodowania zostały zabezpieczone dopiero podczas wtorkowej sesji

Na prośbę dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono pieniądze na pierwszą część wypłaty odszkodowań - mowa o 108 mln zł. Wykupem terenów prywatnych ma się zająć Biuro Gospodarki Mieniem. 

Wniosek o ZRID ma trafić do wojewody tuż po świętach wielkanocnych

- Jestem dobrej myśli, jeżeli chodzi o losy tego wniosku. 

- przekonywał podczas sesji Bajdak. 

Wojewoda ma 90 dni na wydane decyzji. 

Gra na czas?

Trudnie nie odnieść wrażenia, że w temacie obwodnicy południowej pojawia się kilka wątpliwości. Z jednej strony mieszkańców powinien cieszyć fakt, że wniosek (ponownie) trafi na biurko wojewody. Z drugiej strony zastanawia to, dlaczego miasto nie zarezerwowało wcześniej kwoty na wypłatę odszkodowań, skoro – jak przekonuje Bajdak – jest to niezbędny element.

Całej inwestycji na pewno sprzyja czas zbliżających się wyborów prezydenckich oraz aktualny układ sił w budynkach urzędu miasta. Ewentualne wydanie wniosku przez wojewodę będzie miało wpływ na kampanię prezydencką prowadzoną przez Ewę Leniart. 

Obwodnica południowa to droga, która połączy ul. Podkarpacką z al. Sikorskiego. Ma mieć ok. 6 km długości. Jej trasa zostanie poprowadzona przez os. Zwięczyca, zalew na Wisłoku, osiedle Biała i Budziwój - aż do al. Sikorskiego. W WPF-ie zarezerwowano na inwestycje ok. 450 mln zł. Miasto planuje uzyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 85 proc. 

- Projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy. Częścią tej inwestycji będzie budowa najdłuższego w mieście, bo prawie kilometrowego mostu przez Wisłok.

- informuje Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy