reklama

Mieszkańcy z dostępem do informacji o przyszłych inwestycjach? Urzędnicy i radni kręcą nosem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Mieszkańcy z dostępem do informacji o przyszłych inwestycjach? Urzędnicy i radni kręcą nosem  - Zdjęcie główne

Inwestycja przy ul. Grabskiego. | foto RB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawi się projekt uchwały, dotyczący zwiększenia dostępu mieszkańców do informacji związanej z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz inicjatywami inwestycyjnymi w mieście.
reklama

Do tej pory mieszkańcy stolicy innowacji mogli liczyć jedynie na archaiczne sposoby przekazywania wiedzy. Informacje o zmianach i przyszłych inwestycjach znajdywały się m.in. na tablicy ogłoszeń w urzędzie miasta, na kartkach wywieszonych na słupach lub klatkach schodowych oraz w biuletynie informacji publicznej, który dla zwykłych obywateli jest – mówiąc najogólniej -nieczytelny. 

W praktyce, o większości zmian w planach zagospodarowania przestrzennego rzeszowianie dowiadywali się dopiero z mediów, gdy było już za późno na reakcję, która miałaby jakikolwiek sens, zarówno pod względem prawnym jak i obywatelskim. 

Nie wszyscy byli zadowoleni

O zmianę systemu informacji zabiega Stowarzyszenie Razem Dla Rzeszowa, dzięki któremu na sesji rady miasta pojawi się obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. 20 listopada projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Gospodarki Przestrzennej, w związku z czym został dodany do porządku obrad. 

- Pod projektem uchwały podpisało się 1100 mieszkańców naszego miasta. W naszym przekonaniu realizacja tej uchwały będzie pierwszym krokiem w kierunku ucywilizowania polityki zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie oraz przyczyni się do zmniejszenia napięć społecznych wynikających z braku wiedzy na temat planowanych inwestycji w rejonie ich zamieszkania.

- przekazuje Artur Polakiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Świadomy Obywatel, które wchodzi w skład Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.

Okazuje się, że nie wszyscy radni były zadowoleni z pomysłu na to, aby usprawnić system informacji z myślą o mieszkańcach. Kto był przeciw?

- Członkowie naszego porozumienia obecni na posiedzeniu odnieśli wrażenie, że wśród części radnych i dyrektorów poszczególnych komórek organizacyjnych UM Rzeszów występuje niezrozumienie dla naszej inicjatywy i opór przed jej wprowadzeniem. Uznaliśmy, że wynika to z braku rozeznania, jak takie systemy informowania społeczeństwa funkcjonują w innych miastach Polski.

- dodaje Artur Polakiewicz

Wnioski, decyzję, zezwolenia

Stowarzyszenie zabiega o to, aby władze miasta ułatwiły mieszkańcom dostęp do:

informacji o wnioskach o sporządzenie (zmianę) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
informacji o wnioskach o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla
przedsięwzięcia,
informacji o wydanych decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia,
informacji o wnioskach o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
informacji o wydanych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
informacji o wnioskach o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego,
informacji o wnioskach o pozwolenie na budowę,
informacji o wydanych pozwoleniach na budowę,
informacji o wnioskach o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej,
informacji o wydanych zezwoleniach na realizację inwestycji drogowej.

Wszystkie informacje o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, pozwoleniach na budowę oraz zezwoleniach na realizację inwestycji znajdują się w biuletynie informacji publicznej. Razem dla Rzeszowa dąży do tego, aby miasto zapewniło możliwość wyszukiwania i filtrowania powyższych infomacji, na podobnych zasadach, jak ma to miejsce we Wrocławiu oraz Poznaniu. 

Szczegółowe kroki, jakie miasto miałoby podjąć (oraz jakie z tego tytułu płyną korzyści) opisano w dokumencie, który krok po kroku wyjaśnia działanie systemy wyszukiwania wniosków decyzji i zezwoleń. Dokument możemy zobaczy w poniższym wpisie. 

Sesja, na której znajdzie się obywatelska uchwała, zaplanowana jest na 24 listopada o godz. 8:30. Nowy system informacji miałby działać od początku 2021 roku. Wszystko zależy od decyzji radnych.


rafal.bolanowski@korso.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama