reklama

Kolekcja Dzikowska, kuchnia dworska i wozownia. Plany Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu na 2024 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

Kolekcja Dzikowska, kuchnia dworska i wozownia. Plany Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu na 2024 rok - Zdjęcie główne

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek (z lewej) oraz dyrektor Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusz Zych. | foto Grzegorz Lipiec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Podczas czwartkowej konferencji prasowej poznaliśmy najważniejsze wyzwania, które są przed Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu oraz władzami miasta. Jakie są plany na 2024 rok?
reklama

Na początku konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega - Dariusz Bożek podziękował dyrektorowi Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeuszowi Zychowi. - Chodzi o organizację aukcji obrazów. W ten sposób zbierane były pieniądze na zakup cennego obrazu przypisywanego Januaremu Suchodolskiemu, przedstawiającego hetmana Jana A. Tarnowskiego na koniu - wskazał Dariusz Bożek.

- Udało się zebrać blisko 20 tysięcy złotych i jest to kwota, która prawie całkowicie pokrywa koszt zakupu tego cennego dzieła. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za okazane wsparcie osób, które brały udział w aukcji, a także plastyków, którzy przekazali swoje dzieła - mówił Tadeusz Zych. - W ciągu kilku następnych tygodni ten obraz będzie naszą własnością.

Plany na 2024 rok

Przedstawiając plany na 2024 rok Tadeusz Zych zaznaczył, że jednym z pierwszych punktów jest uzupełnienie Kolekcji Dzikowskiej. - Pod koniec 2021 roku część Kolekcji Dzikowskiej wróciła do domu. Tak przechodzi się do historii, bo uważam, że było to ważne wydarzenie w dziejach Tarnobrzega - zaznaczył Tadeusz Zych. - Kolekcja Dzikowska jest najlepiej zachowaną kolekcją ziemiańską w Polsce. Warto dodać, że zanim zdobyliśmy dotację na zakup Kolekcji to podjęliśmy decyzję o tym, że zakupimy ją z własnych środków. Pamięć i tożsamość to są dwa fundamenty bez których nie zbuduje się dobrze funkcjonującego społeczeństwa.

Za kwotę blisko 4 milionów złotych udało się zakupić od Tarnowskich blisko 120 obrazów wielkich artystów. Teraz czas na kolejny krok i za 1,3 mln. złotych przyjęcie rzeźb, a także kolekcji białej broni. - Jesteśmy już po rozmowach z Janem Tarnowskim i chcemy, żeby wszystko było transparentne. Chcemy zakupić 73 muzealia, broń biała, rzeźby i obrazy. Będziemy aplikować o pół miliona złotych dotacji, jesienią o kolejne pieniądze i tak zakupimy i skończymy scalenie Kolekcji Dzikowskiej - mówi Tadeusz Zych.

Kolekcja Dzikowska - jeden z najsłynniejszych i najlepszych w przedwojennej Polsce zbiorów dzieł sztuki. Przechodziła wraz z właścicielami Dzikowa dramatyczne koleje losu, walki w czasie pierwszej wojny światowej, republika tarnobrzeska, pożar zamku w 1927 roku. Rok 1939 i druga wojna światowa stanowiły, jak na razie, jej kres w Tarnobrzegu. Większość dzieł sztuki z Dzikowa, trafiło do Muzeów w Warszawie, Krakowie i Łańcucie. Część została zarekwirowana przez komunistyczne władze i dopiero od pewnego czasu wracają do Tarnowskich.

Dawna kuchnia jest obecnie w ruinie:

- Jak na razie są to wstępne plany i pierwsze kroki do tego, aby przywrócić temu miejscu dawny blask - dodał Dariusz Bożek. - Chcemy, żeby był to reprezentacyjny budynek Tarnobrzega.

Dyrektor tarnobrzeskiego muzeum zaznaczył, że według ostatniej rozmowy z osobą, która zna się na tematach budowlanych prace w tym miejscu mogą kosztować od 9-10 mlionów złotych. - Oczywiście każdy kolejny miesiąc kiedy ten obiekt jest pusty sprawia, że całe przedsięwzięcie będzie droższe - dodaje Tadeusz Zych.

Prezydent miasta zaznaczył również, że już teraz trwają prace związane z termomodernizacją Spichlerza, gdzie mieści się Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, a samorząd ma koncepcję na poprawę wyglądu Wozowni. - Jest to miejsce, które obecnie tętni życiem. Od zajęć tanecznych FRAM-u po wernisaże i koncerty. Od dzieci po te starsze osoby - wskazuje Dariusz Bożek. - Teraz jest to etap projektu, ale potem pryjdzie czas na realizację całego kompleksu.

Na koniec 2024 roku planowana jest duża wystawa dotycząca Konfederacji Dzikowskiej, a także 10-lecie sympozjum malarskiego im. Mariana Ruzamskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama