reklama

Kolekcja Dzikowska wróciła do Tarnobrzega. Zobacz wspaniałe dzieła sztuki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Ponad tysiąc różnych eksponatów można podziwiać w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. To historyczna chwila, bo Kolekcja Dzikowska po wielu latach wróciła do domu, czyli dawnej rezydencji rodu Tarnowskich.
reklama

Kolekcja Dzikowska - jeden z najsłynniejszych i najlepszych w przedwojennej Polsce zbiorów dzieł sztuki. Przechodziła wraz z właścicielami Dzikowa dramatyczne koleje losu, walki w czasie pierwszej wojny światowej, republika tarnobrzeska, pożar zamku w 1927 roku. Rok 1939 i druga wojna światowa stanowiły, jak na razie, jej kres w Tarnobrzegu. Większość dzieł sztuki z Dzikowa, trafiło do Muzeów w Warszawie, Krakowie i Łańcucie. Część została zarekwirowana przez komunistyczne władze i dopiero od pewnego czasu wracają do Tarnowskich.

Dzięki wieloletnim staraniom Rodziny Tarnowskich, obrazy w Kolekcji Dzikowskiej powróciły w 2015 roku jako wieloletni depozyt "do domu", tam gdzie ich miejsce: do Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. Teraz w muzeum można podziwiać 120 obrazów wybitnych malarzy, tak polskich jak i obcych. Znajdują się tu prace: Salvatora Rosy, Simone de Pesaro, Alonso Cano, Guercina, Schalkena, Thomasa Wycka, de Gryfa, Carracciego, oraz dzieła z warsztatów Rembrandta, van Dycka i Canaletta. Szczególna uwagę przyciągają obrazy polskich mistrzów: duży zbiór prac Juliusza i Wojciecha Kossaków, Rodakowskiego, Norblina i Pochwalskiego. 

Teraz po wielu staraniach udało się scalić całą kolekcję.

- Wielka chwila nie tylko dla Tarnobrzega, a także dla całego muzealnictwa w Polsce, bo to największa w kraju kolekcja sztuki ziemiańskiej. Chciałbym podziekować tym wszystkim, którzy pomogli nam dokończyć to dzieło. Dziękuję Muzeum Narodowemu w Warszawie, Muzeum Narodowemu w Krakowie, Muzeum - Zamek w Łańcucie za opiekę nad eksponatami - mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

W niedzielę, 19 grudnia, tarnobrzeżanie mogli za darmo zobaczyć te wszystkie eksponaty.

- Po ponad 80 latach kolekcja wróciła do Tarnobrzega. Data nie jest przypadkowa. Wkrótce obchodzić będziemy 94-tą rocznicę pożaru Zamku Dzikowskiego (21 grudnia - przypomina autor). Chcieliśmy także w taki sposób oddać hołd tym, którzy wtedy zginęli. Ratowali przed ogniem te bezcenne dzieła sztuki - dodaje Tadeusz Zych.

Kolekcja Dzikowska może być symbolem Tarnobrzega.

- Po upadku przemysłu siarkowego Tarnobrzeg szuka swojej tożsamości i ta kolekcja może być takim znakiem rozpoznawczym.

- wskazuje historyk.

W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega można zobaczyć ponad tysiąc eksponatów o różnej wartości. Wśród nich genialne dzieła sztuki, obrazy, rzeźby, miniatury, a także fantastyczna kolekcja sreber, która przez lata znajdowała się w Zamku w Łańcucie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama