reklama

Zanim odkryto siarkę. Zobacz fotografie Tarnobrzega sprzed stu lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Odkrycie złóż siarki zmieniło historię Tarnobrzega. Postanowiliśmy jednak sprawdzić w Narodowym Archiwum Cyfrowym jak wyglądało to miasto na północy Podkarpacia zanim doszło do tego wydarzenia. Mamy dla was dużo archiwalnych zdjęć.
reklama

Tarnobrzeg jako miasto powstało w 1593 roku w przywileju lokacyjnym króla Zygmunta III Wazy. Przenieśmy się w czasie i zobaczmy jak wyglądało to miejsce w latach 20-tych i 30-tych dwudziestego wieku. Większość zdjęć w naszym albumie pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale są także i wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej (archiwum niemieckie) oraz tuż po wojnie (Facebook Dawny Tarnobrzeg).

Historia Tarnobrzega w okresie dwudziestolecia międzywojennego skupia się wokół rodu Tarnowskich. Dlatego też oprócz zdjęć z codziennego życia mieszkańców miasta i okolic mamy dużo fotografii związanych z Zamkiem Dzikowskim. Zobaczcie zniszczenia po wielkim pożarze, który miał miejsce 21 grudnia 1927 roku. Dziewięć osób zginęło ratując cenne dzieła sztuki. Wśród nich był znakomity biegacz - Alfred Freyer. Jak wyglądała odbudowa zamku i rozwój miasta w tamtym okresie? Możecie także sprawdzić fotografie z pogrzebu hrabiego Zdzisława Tarnowskiego (24 listopada 1937 roku).

Potem wybuchła druga wojna światowa i Polska była w sidłach Niemców i Sowietów. Tarnobrzeg, Dzików i cała ta okolica znalazła się pod okupacją hitlerowską, a ludność żydowska została wypędzona. Zobaczcie ten film:

 

Latem 1944 roku ofensywa Armii Czerwonej zbliżyła się do granic miasta które wyzwolono 5 sierpnia. W tym samym czasie hr. Róża Tarnowska wyjechała z Dzikowa na zachód by tam spotkać swego męża. Jak się później okazało, rozpoczęło to, trwające po dziś dzień, życie Tarnowskich na uchodźstwie. Jednym z ważniejszych wydarzeń dwudziestego wieku dla rejonu tarnobrzeskiego było z całą pewnością odkrycie wielkich złóż siarki w okolicach przez profesora Stanisława Pawłowskiego w 1953 roku. O tym jednak jeszcze napiszemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama