Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
NIEDZIELA PALMOWA dawniej. Zobaczcie jak kiedyś wyglądał ten dzień [ZDJĘCIA] Chrześcijańska liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z 1935 roku. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. (...)
Nie żyje bohater gdańskiego Grudnia'70. To na niego donosił TW "Bolek" W piątek 26 marca zmarł Józef Szyler. Robotnik, bohater gdańskiego Grudnia'70. Od wielu lat mieszkał na Podkarpaciu: w Przeworsku, aż w końcu osiadł w Mielcu. Został wystawiony bezpiece przez TW "Bolka". (...)
Skrzydlate wsparcie w walkach z UPA nad połoninami Czas przedstawić ciekawy wątek walk o Bieszczady po drugiej wojnie światowej. Wsparcie z powietrza było w wielu momentach niezwykle istotne przy starciach z UPA. (...)
Tak wyglądało Podkarpacie podczas drugiej wojny światowej! [ZDJĘCIA, WIDEO] W internecie można spotkać wiele ciekawych rzeczy. Nie tak dawno na Facebooku udało nam się znaleźć nagranie z niemieckiej kroniki filmowej dotyczące Tarnobrzega oraz Rozwadowa. (...)
NUKLEARNA ZAGŁADA na Podkarpaciu! Sensacyjne ustalenia historyków [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA] Odtajnione dokumenty opracowane przez Strategic Air Command w czerwcu 1956 roku, z założeniami na rok 1959, mogą budzić grozę. Teraz wiemy jakie miasta mogły zostać całkowicie zniszczone podczas ataku nuklearnego wojsk amerykańskich. (...)
Tak Mielec stał się "judenrein" [ZDJĘCIA] Miasto przed wojną zamieszkiwało ponad 5 tysięcy Żydów. Po wkroczeniu Niemców rozpoczęły się pierwsze represje skierowane do społeczności żydowskiej. Już 13 września 1939 roku podpalono synagogę wraz z kilkudziesięcioma osobami w środku. Nikt nie przeżył. Wkrótce powstało getto mające na (...)
Dzień Kobiet w czasach Polski Ludowej [ZOBACZ ZDJĘCIA] Jak obecnie wygląda święto kobiet – każdy wie. Reklamy nie dają mężczyznom o nim zapomnieć i ścigają się w pomysłach na wciśnięcie im, że ich produkt ucieszy kobietę najbardziej! Do wyboru do koloru – kusząca bielizna, świecidełka, łańcuszki, vouchery do (...)
Bieszczady kiedyś. Zobaczcie unikalne fotografie sprzed lat [ZDJĘCIA] Zimowe Bieszczady w latach 60-tych dwudziestego wieku. Zobacz archiwalne zdjęcia. (...)
Tak kiedyś wyglądało handlowanie [ZOBACZ ZDJĘCIA] Pora na kolejną podróż w przeszłość. Zobaczcie archiwalne zdjęcia jak kiedyś wyglądało handlowanie. Zaczynamy od lat 30-tych dwudziestego wieku i pokazujemy handel uliczny i kioski Ruchu. Potem "szara rzeczywistość" niemieckiej okupacji, aż wreszcie Polska Ludowa z kolejkami i pustymi półkami. (...)
Magiczne miejsce koło Rzeszowa skute lodem [MAPA, ZOBACZ ZDJĘCIA] W Szklarach, w okolicach Dynowa, w województwie podkarpackim, znajduje się najdłuższy i najstarszy tunel kolejki wąskotorowej w Europie. Zobaczcie jak wygląda w zimowej szacie. (...)
Las Zwierzyniecki znika na naszych oczach [PORÓWNAJ ZDJĘCIA] "Płuca Tarnobrzega", miejsce idealne na rodzinne spacery i aktywny wypoczynek. Niestety, Las Zwierzyniecki znika. (...)
Jędruś Ciupaga przypomina mord na Polakach! 20 marca 1946 roku połączone sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii „Chrina” i „Stiacha” zaatakowały strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza w Jasielu. Do niewoli dostało się według różnych źródeł od 79 do 94 jeńców. Co się stało dalej? (...)
Tak bawili się maturzyści w PRL-u [ZDJĘCIA] Koronawirus sprawił, że tegoroczni maturzyści nie mają szans na studniówkowe szaleństwo. Zobaczmy zatem jak bawiono się w Polsce Ludowej. (...)
Tłusty czwartek w epoce PRL-u [ZOBACZ ZDJĘCIA] Każdy kto urodził się w okresie Polski Ludowej chętnie wspomina dawne czasy. Jako, że mamy tłusty czwartek to postanowiliśmy sprawdzić jak wtedy wyglądał ten dzień. Zapraszamy na podróż w czasie. (...)
Tak wyglądał Mielec [ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA] Pora na podróż w czasie. Mamy dla was kilka zdjęć Mielca z przełomu lat 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku. (...)
Władysław Gomułka rodem z Podkarpacia Władysław Gomułka - komunistyczny polityk, I sekretarz KC PZPR i wieloletni lider PRL przyszedł na świat 6 lutego 1905 roku. (...)
Wiemy kto nakazał usunięcie tablicy z nazwiskami żołnierzy! Tekst "Z pomnika pomordowanych żołnierzy zdjęto tablicę z ich nazwiskami!" wywołał ogromne kontrowersje. Odezwało się do nas wiele osób, które były gotowe nawet sponsorować nową tablicę. Teraz wiemy co się stało i kto wydał taką decyzję. (...)
Wspomnień czar: dzieci PRL-u powinny pamiętać o tych rzeczach Twierdzisz, że jesteś dzieckiem PRL-u? Nie ma w takim razie możliwości, żebyś nie pamiętał tych rzeczy. Przygotowaliśmy listę kultowych rzeczy, które na pewno pamiętają wszyscy. Zapraszamy na sentymentalną podróż do czasów PRL-u z podkarpackim wątkiem na końcu! (...)
Nie żyje przemyski Szwejk - Julian Smuk 31 stycznia w wieku 79 lat zmarł Julian Smuk - członek zarządu Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. (...)
Z pomnika zamordowanych przez banderowców żołnierzy zdjęto tablice pamiątkowe! Powojenna historia Bieszczadów jest trudna i tragiczna. I nie wolno o niej zapomnieć oraz nie wolno jej fałszować! (...)
Skarby UPA - opowiada Jędruś Ciupaga Są w Bieszczadach tajemnice nieodkryte do dziś. Jedną z nich są upowskie skarby. (...)
26 lat temu Sanok pogrążył się w żałobie 23 stycznia 1995 roku, a więc 26 lat temu, Sanocka Republika Hokejowa obudziła się przerażona. Miasto, lotem błyskawicy, obleciała informacja o nocnej katastrofie autokaru, którym z meczu w Sosnowcu powracała hokejowa drużyna STS. Nikt nie chciał uwierzyć, że są ofiary (...)
Nie żyje wychowanek klubu z Hetmańskiej! To była postać, która pamiętała dni chwały rzeszowskiej Stali - grę w pierwszej lidze, zdobycie Pucharu Polski. W wieku 71 lat zmarł Janusz Krawczyk. (...)
Zmarł ostatni żyjący członek Młodzieżowego Ruchu Oporu w Tarnobrzegu W wieku 91 lat zmarł Kazimierz Warchoł-Wilewski. Historyczna postać dla Tarnobrzega. Był to komendant główny antykomunistycznego Młodzieżowego Ruchu Oporu. (...)
Krwawe porachunki na granicy Terka to wieś malowniczo położona na prawym brzegu Solinki, w obszernej kotlinie otoczonej lesistymi masywami. To także miejsce jednej z trudnych kart naszej historii. (...)
Sanockie "swastyki" - felieton Oto felieton warszawskiego turysty i historyka na temat sanockich swastyk umieszczonych na Placu Harcerskim. (...)
Skocznia narciarska w ... Mielcu! [FOTO] Skocznie narciarskie kilkadziesiąt lat temu były w wielu podkarpackich miastach. Niekoniecznie były to miejscowości górskie. (...)
Mariusz Kukiełka: - Dostaję propozycje pracy jako trener od polskich klubów. Teraz jednak liczy się Akademia Mariusz Kukiełka o powrocie do Polski, trenerskich planach związanych nie tylko ze Szkółką Piłkarską Akademia Polskie Orły w Irlandii, której jest współzałożycielem, szkoleniu młodzieży, a także Siarce Tarnobrzeg. (...)
Poznaj dawne zwyczaje sylwestrowo-noworoczne Jakie są niektóre zwyczaje sylwestrowo-noworoczne pielęgnowane w różnych zakątkach Polski. (...)
Rzeszów w czasach dinozaurów Jak zmieniała się Ziemia przez setki milionów lat? Jak wyglądała kiedy pojawiły się pierwsze hominidy, a jak kiedy stąpały po niej dinozaury... i gdzie w tym wszystkim był Rzeszów? Zobaczcie galerię! (...)
Wigilia Bożego Narodzenia u Bojków Bojkowskie zwyczaje bożonarodzeniowe to połączenie religii chrześcijańskiej z ludowymi zabobonami. (...)
Jak wyglądała wieczerza wigilijna po lasowiacku? Zastanawialiście się, jak wyglądały wieczerze wigilijne na północy Podkarpacia 100 lat temu. Poznajcie obrzędy lasowiackie. (...)
Znaleziono drzwi z fortu Twierdzy Przemyśl W trakcie prac ziemnych przy budowie chodnika w podprzemyskiej Żurawicy, znaleziono dwumetrowe drzwi z wizjerem po środku. Pochodzą z jednego z fortów Twierdzy Przemyśl. (...)
Minęły 93 lat od pożaru Pałacu Tarnowskich W nocy 21 grudnia 1927 roku ogień rozszalał się na poddaszu Pałacu Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega). Pożar szybko rozprzestrzeniał się po całym obiekcie. Tak zaczynała się dramatyczna walka z czasem podczas, której kilkunastu bohaterów ratowało dzieła sztuki i (...)
Legenda o Kapliczce Szczęśliwych Powrotów Przy drodze z Terki w kierunku Dołżycy, nad stromym urwiskiem stoi samotna kapliczka. (...)
Stan wojenny - czy był konieczny? 13 grudnia 1981 roku z pogwałceniem obowiązującego w PRL-u prawa uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, wprowadzono na terenie Polski stan wojenny. (...)
Tarnobrzeg zasypany śniegiem [FOTO] Ostatnie sezony zimowe już nie są aż tak śnieżne. Zobaczcie jak dekadę temu wyglądał zasypany Tarnobrzeg. (...)
Pierwszy mural o Twierdzy Przemyśl Na ulicy Smolki możemy podziwiać nowy mural stworzony przez znanego twórcę obrazów na ścianach Arkadiusza Andrejkowa. Przedstawia mieszkańców ulicy z okresu Twierdzy Przemyśl - żołnierza pobliskich koszar oraz mieszkankę Przemyśla. (...)
Barbórki żal! [FOTO, VIDEO] Dzień 4 grudnia zawsze był wyjątkowy dla mieszkańców Tarnobrzega i okolic. Tysiące osób pracowało przy wydobyciu siarki w ogromnym kombinacie. Górnicza brać świętowała na początku grudnia. Koniunktura na wydobycie tego kruszcu się skończyła i to oznaczało upadek przemysłu siarkowego. (...)
Wykopaliska w Walawie [FOTO] Wykopaliska archeologiczne w Walawie w powiecie przemyskim przyniosły lokalnym badaczom wiele cennych znalezisk. (...)
Kosztowna wymiana z ZSRR 26 listopada 1951 roku dokonano korekty granicznej między Polską a Związkiem Radzieckim. W zamian za bogate w węgiel "kolano Bugu" otrzymaliśmy skrawek Bieszczad. (...)
Zmarł Jan Rawski W szpitalu w Łańcucie zmarł Jan Rawski, społecznik i popularyzator lokalnej historii Tarnobrzega. (...)
Bluza "Zapory" w muzeum Do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL trafiła bluza mundurowa majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory" - cichociemnego, żołnierza antykomunistycznego podziemia, skatowanego i zamordowanego przez komunistów w Polsce Ludowej. (...)
Przemyski dworzec wśród najlepszych Dworzec w Przemyślu zdobył największe uznanie i otrzymał aż 4881 głosów w konkursie na Dworzec Roku 2020. To drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się Dworcem Roku. (...)
Monety z czasów carskich u przemytników Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła przemyt 16 srebrnych monet z czasów carskich. (...)