Kobieta miała prawie 3 promile alkoholu
– Dzisiaj, 18 maja, około godziny 12:10 dyżurny sanockiej policji został powiadomiony o podejrzeniu, że jeden z członków komisji wyborczej nr 8 może znajdować się pod wpływem alkoholu
– informuje asp. szt. Izabela Rowińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.
Na miejsce został wysłany patrol. Funkcjonariusze przebadali kobietę alkomatem – wynik był jednoznaczny. W jej organizmie stwierdzono prawie 3 promile alkoholu.
Nie rozpoczęła pracy w komisji
Policja zaznacza, że kobieta została zatrzymana zanim rozpoczęła jakiekolwiek czynności związane z obsługą wyborów. Odpowiedzialność członka komisji została więc szybko i skutecznie wyeliminowana, a sama komisja mogła kontynuować pracę zgodnie z procedurami.
Grozi jej odpowiedzialność za próbę pełnienia obowiązków publicznych pod wpływem alkoholu
Zachowanie członkini komisji wyborczej może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 70 § 2 Kodeksu wykroczeń, który brzmi:
„Kto, będąc w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, podejmuje czynności związane z prowadzeniem spraw publicznych, podlega karze aresztu albo grzywny.”
W praktyce oznacza to, że osoba pełniąca funkcję publiczną – a za taką uznaje się również członka komisji wyborczej – nie może podejmować żadnych działań związanych z pełnieniem tej funkcji, będąc pod wpływem alkoholu.
W przypadku kobiety zatrzymanej w Sanoku sytuacja jest poważna – wynik badania wykazał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, co kwalifikuje się jako stan znacznego upojenia. Choć nie zdążyła jeszcze rozpocząć obowiązków, sam fakt stawienia się w lokalu wyborczym w takim stanie może wystarczyć do wszczęcia postępowania.
Za wykroczenie z art. 70 § 2 Kodeksu wykroczeń grozi:
- areszt od 5 do 30 dni,
- grzywna do 5 000 zł,
- oraz nawiązka, czyli obowiązek naprawienia ewentualnych szkód lub wpłacenia określonej kwoty na cel społeczny – według decyzji sądu.
Komentarze (0)