W ramach sejmikowej Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia w środę, 30 czerwca, odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości. Dyskusja dotyczyła przyjętej w 2019 roku przez Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwały antyLGBT, której uchylenia domagają się radni Koalicji Obywatelskiej.
CZYTAJ TAKŻE:
W marcu br. radni Koalicji Obywatelskiej wnieśli na obrady sesji sejmiku projekt uchwały uchylającej podkarpacką uchwałę antyLGBT. Radni, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, skierowali jednak ten dokumentdo dalszych prac dwóch sejmikowych komisji: Rozwoju Regionalnego oraz Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia. Zorganizowano jednak szeroką debatę.
W środowej debacie uczestniczyli m.in.: posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej, prof. Aleksander Bobko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, a także radni sejmikowej komisji oraz inni goście.
Profesor Aleksander Bobko podkreślał też, że konieczna jest w tym temacie szeroko rozumiana edukacja społeczna, która uczy wrażliwości i empatii. Mówił także o stygmatyzacji, której podlegają nie tylko osoby LGBT, ale także inne grupy, również osoby wierzące.
- W moim rozumieniu LGBT są to i ludzie i pewna ideologia, myśl, filozofia. Pewna koncepcja opisu czy porządkowania rzeczywistości. Ale LGBT to w sposób oczywisty ludzie, którzy stanowią mniejszość w społeczeństwie, którzy mają swoje prawa i ochrona praw tej mniejszości jest oczywistym standardem, który wypracowaliśmy przez wieki
- mówił prof. Bobko.
- Nieustannie powtarzane komunikaty o rzekomym zagrożeniu, tradycyjnych wartościach chrześcijańskich, modelu rodziny z pewnością prowadzą do odczłowieczenia dwóch milionów obywateli i obywatelek ze społeczności LGBT. Czasami nazywa się ich ideologią i tym samym rośnie przekonanie, że wobec tych osób możemy używać mowy nienawiści.
- przekonywała poseł Monika Rosa.
Posłanka przekonywała także, że całe polskie społeczeństwo potrzebuje większej skali świadomości, poprzez m.in. akcje edukacyjne. Wyrażała ubolewanie, że takie działania, jak uchwały anty-LGBT, sprawiają, że pogarsza się zdrowie psychiczne młodzieży z tych środowisk
- Wpływ na przyjęcie tej uchwały miały wydarzenia w tamtym czasie na ulicach polskich miast. Profanowanie uczuć i symboli religijnych było wielokrotne. Dlatego radni chcieli wyrazić sprzeciw wobec tego, co się działo. Wobec takiej, a nie innej promocji i afirmacji ruchów LGBT, które my szanujemy. Szanujemy osoby, które mają inną orientację seksualną. Ale chodzi o wzajemne poszanowanie i uznanie swoich uczuć.
- powiedział wicemarszałek Pilch.
CZYTAJ TAKŻE:
Radni komisji nie podejmowali jednak żadnych wiążących decyzji. Obrady zostały zwołane w celu debaty. Radni Koalicji Obywatelskiej rozważają ponowne skierowanie uchwały znoszącej uchwałę antyLGBT w województwie podkarpackim i poddanie jej pod dyskusje sejmiku.
Od 2019 roku około 105 jednostek samorządu terytorialnego przyjęło podobne uchwały co powiat jarosławski. Wśród nich znajdziemy gminy, powiaty i pięć województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Część z nich przyjęła deklarację „przeciwko ideologii LGBT”. Pozostałe wprowadziły tzw. "Samorządową Kartę Praw Rodziny”, którą opracowali prawnicy z „Ordo Iuris”. Samorządy, które przyjęły podobne uchwały możemy znaleźć na "Atlasie Nienawiści".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.