Reklama

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch: - Uchwała antyLGBT była wyrazem sprzeciwu wobec wydarzeń w polskich miastach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch: - Uchwała antyLGBT była wyrazem sprzeciwu wobec wydarzeń w polskich miastach - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Uchwała Sejmiku Województwa w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT ciągle obowiązuje. Radni sejmiku województwa podkarpackiego z Koalicji Obywatelskiej domagają się jej uchylenia. W związku z tym zorganizowano debatę, żeby poznać zdanie wszystkich zainteresowanych.

W ramach sejmikowej Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia w środę, 30 czerwca, odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości. Dyskusja dotyczyła przyjętej w 2019 roku przez Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwały antyLGBT, której uchylenia domagają się radni Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE:

W marcu br. radni Koalicji Obywatelskiej wnieśli na obrady sesji sejmiku projekt uchwały uchylającej podkarpacką uchwałę antyLGBT. Radni, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, skierowali jednak ten dokumentdo dalszych prac dwóch sejmikowych komisji: Rozwoju Regionalnego oraz Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia. Zorganizowano jednak szeroką debatę.

W środowej debacie uczestniczyli m.in.: posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej, prof. Aleksander Bobko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, a także radni sejmikowej komisji oraz inni goście.

Profesor Aleksander Bobko podkreślał też, że konieczna jest w tym temacie szeroko rozumiana edukacja społeczna, która uczy wrażliwości i empatii. Mówił także o stygmatyzacji, której podlegają nie tylko osoby LGBT, ale także inne grupy, również osoby wierzące.

- W moim rozumieniu LGBT są to i ludzie i pewna ideologia, myśl, filozofia. Pewna koncepcja opisu czy porządkowania rzeczywistości. Ale LGBT to w sposób oczywisty ludzie, którzy stanowią mniejszość w społeczeństwie, którzy mają swoje prawa i ochrona praw tej mniejszości jest oczywistym standardem, który wypracowaliśmy przez wieki

- mówił prof. Bobko.

- Nieustannie powtarzane komunikaty o rzekomym zagrożeniu, tradycyjnych wartościach chrześcijańskich, modelu rodziny z pewnością prowadzą do odczłowieczenia dwóch milionów obywateli i obywatelek ze społeczności LGBT. Czasami nazywa się ich ideologią i tym samym rośnie przekonanie, że wobec tych osób możemy używać mowy nienawiści.

- przekonywała poseł Monika Rosa.

Posłanka przekonywała także, że całe polskie społeczeństwo potrzebuje większej skali świadomości, poprzez m.in. akcje edukacyjne. Wyrażała ubolewanie, że takie działania, jak uchwały anty-LGBT, sprawiają, że pogarsza się zdrowie psychiczne młodzieży z tych środowisk

- Wpływ na przyjęcie tej uchwały miały wydarzenia w tamtym czasie na ulicach polskich miast. Profanowanie uczuć i symboli religijnych było wielokrotne. Dlatego radni chcieli wyrazić sprzeciw wobec tego, co się działo. Wobec takiej, a nie innej promocji i afirmacji ruchów LGBT, które my szanujemy. Szanujemy osoby, które mają inną orientację seksualną. Ale chodzi o wzajemne poszanowanie i uznanie swoich uczuć.

- powiedział wicemarszałek Pilch.

CZYTAJ TAKŻE:

Radni komisji nie podejmowali jednak żadnych wiążących decyzji. Obrady zostały zwołane w celu debaty. Radni Koalicji Obywatelskiej rozważają ponowne skierowanie uchwały znoszącej uchwałę antyLGBT w województwie podkarpackim i poddanie jej pod dyskusje sejmiku.

Od 2019 roku około 105 jednostek samorządu terytorialnego przyjęło podobne uchwały co powiat jarosławski. Wśród nich znajdziemy gminy, powiaty i pięć województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Część z nich przyjęła deklarację „przeciwko ideologii LGBT”. Pozostałe wprowadziły tzw. "Samorządową Kartę Praw Rodziny”, którą opracowali prawnicy z  „Ordo Iuris”. Samorządy, które przyjęły podobne uchwały możemy znaleźć na "Atlasie Nienawiści".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy