reklama

Urodziny Tarnobrzega. Jak zmieniało się to miasto? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dawny Tarnobrzeg

Urodziny Tarnobrzega. Jak zmieniało się to miasto? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
69
zdjęć

foto Dawny Tarnobrzeg

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia28 maja Tarnobrzeg świętuje swoje 431. urodziny. Zobaczcie, jak zmieniało się to miasto w ciągu ponad 100 lat.
reklama

Od 1567 roku Tarnowscy rozpoczęli długie starania o założenie "Nowego Tarnowa", czy też "Tarnodworu", dla którego uzyskali od króla Zygmunta III Wazy przywilej fundacyjny 28 maja 1593 roku. Żadna z wcześniejszych nazw nie przyjęła się – ostatecznie miasto nazwano Tarnobrzegiem.

Odkrycie siarki zmieniło to miejsce, które dopiero co podnosiło się po drugiej wojnie światowej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta). Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Na starych zdjęciach z lat 60-tych oraz 70-tych dwudziestego wieku możecie zobaczyć jak to wszystko wyglądało.
W pobliżu Starego Miasta powstawały zatem kolejne bloki wraz z całą infrastrukturą: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, punkty handlowe. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg była stolicą województwa tarnobrzeskiego.

reklama

To właśnie w tym czasie pojawiły się plany dalszego rozwoju - budowy obwodnicy (realizacja nastąpiła dopiero w 2022 roku), ekspansji miasta na drugą stronę Wisły (nigdy nie doszło do realizacji), a potem w północną stronę bliżej Sandomierza.

Tak jak siarka dała impuls, tak zamknięcie kopalni sprawiło, że tysiące osób zostało bez pracy. Miasto też znalazło się na "zakręcie" i długo szukało kolejnej szansy na rozwój. Ta pojawiła się w chwili stworzenia Jeziora Tarnobrzeskiego. To cud ekologii, który powstawał w latach 1994-2009. 455 hektarów lustra wody, najdłuższa plaża w południowej Polsce i otoczenie pełne atrakcji. To drugi pod względem wielkości akwen wodny na Podkarpaciu i czwarty najgłębszy, wśród sztucznych zbiorników. Powstał w wyniku wypełnienia wodą pokopalnianego wyrobiska, które przed rozpoczęciem procesu rekultywacji miało 560 ha powierzchni i 110 metrów głębokości.

reklama

Działają tutaj dwa wyciągi do wakeboardingu i baza nurkowa, za pośrednictwem której można wyruszyć  w podwodną podróż na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka i keja, a także liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. Najdłuższa tyrolka w Polsce to "coś" dla lubiących skok adrenaliny. Długość lin, z których część przebiega nad wodą, to równe 500 metrów. Tarnobrzeg może pochwalić się najdłuższą plażą w południowej Polsce. Jej długość to około 2 kilometrów. Natomiast długość całej linii brzegowej to niemal 11 kilometrów. 

Mamy dla was dużo archiwalnych ujęć Tarnobrzega. Poznajecie te miejsca?

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo