Od 1567 roku Tarnowscy rozpoczęli długie starania o założenie "Nowego Tarnowa", czy też "Tarnodworu", dla którego uzyskali od króla Zygmunta III Wazy przywilej fundacyjny 28 maja 1593 roku. Żadna z wcześniejszych nazw nie przyjęła się – ostatecznie miasto nazwano Tarnobrzegiem.
W pobliżu Starego Miasta powstawały zatem kolejne bloki wraz z całą infrastrukturą: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, punkty handlowe. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg była stolicą województwa tarnobrzeskiego.
To właśnie w tym czasie pojawiły się plany dalszego rozwoju - budowy obwodnicy (realizacja nastąpiła dopiero w 2022 roku), ekspansji miasta na drugą stronę Wisły (nigdy nie doszło do realizacji), a potem w północną stronę bliżej Sandomierza.
Działają tutaj dwa wyciągi do wakeboardingu i baza nurkowa, za pośrednictwem której można wyruszyć w podwodną podróż na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka i keja, a także liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. Najdłuższa tyrolka w Polsce to "coś" dla lubiących skok adrenaliny. Długość lin, z których część przebiega nad wodą, to równe 500 metrów. Tarnobrzeg może pochwalić się najdłuższą plażą w południowej Polsce. Jej długość to około 2 kilometrów. Natomiast długość całej linii brzegowej to niemal 11 kilometrów.
Mamy dla was dużo archiwalnych ujęć Tarnobrzega. Poznajecie te miejsca?
Komentarze (0)