Reklama

Uroczyste otwarcie obwodnicy Tarnobrzega. Pierwsze pojazdy na tej drodze. - O tej trasie mówiło się jeszcze w Polsce Ludowej - wspominają mieszkańcy miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie - To historyczna chwila - mówił na otwarciu obwodnicy miasta, prezydenta Tarnobrzega, Dariusz Bożek. Po kilkudziesięciu latach, wielu planach i kłopotach, mieszkańcy doczekali się drogi, która ma sprawić, że ruch w centrum będzie mniej uciążliwy.

Obwodnica Tarnobrzega to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat. Droga ma 9 kilometrów długości, a koszt jej budowy ostatecznie wyniósł ponad 78 milionów złotych (choć początkowo miało to być około 50 milionów złotych). Szerokość jednego pasa to 3,5 metra, pobocza - 1,25 metra. Zakres prac objął także budowę dróg serwisowych o szerokości 3,5 metra na większości odcinka obwodnicy, budowę dwóch zbiorników odparowujących, przejść i płotków naprowadzających dla zwierząt, nasadzenia około 4,5 hektara roślinności leśnej oraz montaż ekranów akustycznych na długości około 120 metrów. Główne prace przy jej budowie rozpoczęły się 29 marca 2021 roku, a zakończono je w październiku 2022 roku.

Od początku było mnóstwo problemów. W listopadzie 2019 roku o odstąpieniu od umowy poinformował główny wykonawca czyli firma Energopol zarzucając gminie niedotrzymania terminu przekazania gwarancji bankowej zapłaty i braku współdziałania. W grudniu 2019 roku od umowy odstąpił tarnobrzeski magistrat, nakładając jednocześnie kary umowne na głównego wykonawcę. Bankructwo Energopolu, zmiana głównego wykonawcy, który już w trakcie prac musiał mierzyć się z ogólnymi problemami polskiej gospodarki. Wszystko ma jednak szcześliwy finał, bo od 7 listopada 2022 roku kierowcy mogą już jeździć drogą obwodową.

- Jeszcze kiedy byłem dzieckiem to słyszałem o tym, że są plany budowy obwodnicy. Teraz po kilkudziesięciu latach, pracy i wsparciu wielu osób otwieramy obwodnicę Tarnobrzega - mówił w poniedziałek prezydent miasta Dariusz Bożek.

Przy okazji uroczystości wspomniano wszystkie osoby, które lobbowały za budową tej drogi. Kamil Kalinka, lider lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczył że wszystko rozpoczęło się od prac ekipy Jana Dziubińskiego, który rządził w Tarnobrzegu od 1998 roku do 2010 roku. Wspomniał także o swoich współpracownikach w czasach kiedy był pełniącym obowiązki prezydenta miasta - wiceprezydentach: Józefie Matyce i Wojciechu Brzezowskim.

Na uroczystości obecny był także wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Bardzo się cieszę, że Tarnobrzeg ma wreszcie obwodnicę. Mam nadzieję, że dzięki tej drodze ruch w centrum miasta będzie mniejszy, a dodatkowo jest szansa na zagospodarowanie tych terenów przez podmioty gospodarcze. To ważny dzień w historii tego miasta, jak i całego regionu - zaznaczył polityk PiS.

Około godziny 14 obwodnicą jeździły już auta. Zobaczcie zdjęcia z inauguracji obwodnicy, a także pierwszego przejazdu po drodze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy