Reklama

Tarnobrzeg dawniej. Tak budowano osiedle Serbinów, zobacz Rynek i sprawdź ile się zmieniło [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Plac Bartosza Głowackiego bez kostki brukowej i drzewami, lokal nad Wisłą, gdzie w trakcie wolnych dni odpoczywano po pracy, budowa Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, banku PKO BP i wielu innych budynków. Mamy dla was dużo archiwalnych zdjęć Tarnobrzega.

28 maja 1593 roku to data założenia Tarnobrzega. Przez setki lat było to małe miasteczko, ale wszystko zmieniło się w chwili, kiedy odkryto tutaj "polskie złoto".

Odkrycie złóż siarki w pobliżu Tarnobrzega zmieniło to miasteczko, które dopiero co podnosiło się po drugiej wojnie światowej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta). Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Na starych zdjęciach z lat 60-tych oraz 70-tych dwudziestego wieku możecie zobaczyć jak to wszystko wyglądało.

W pobliżu Starego Miasta powstawały zatem kolejne bloki wraz z całą infrastrukturą: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, punkty handlowe. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg była stolicą województwa tarnobrzeskiego. Mamy dla was ujęcia z budowy największego osiedla miasta, a także widok na budynki, których już nie ma.

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii. Wszystkie materiały pochodzą z Facebooka Dawny Tarnobrzeg.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy