reklama

Pamiętacie taki Tarnobrzeg? Mnóstwo archiwalnych zdjęć. Zobaczcie ile się zmieniło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Dawny Tarnobrzeg

Pamiętacie taki Tarnobrzeg? Mnóstwo archiwalnych zdjęć. Zobaczcie ile się zmieniło - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
69
zdjęć

Zobacz Tarnobrzeg na archiwalnych zdjęciach. | foto FB Dawny Tarnobrzeg

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaZerkając na archiwalne zdjęcia możesz sprawdzić ile zmieniło się w Tarnobrzegu w ciągu kilkudziesięciu lat. Jak kopalnia siarki wpływała na rozwój tego miasta? Zapraszamy do naszej galerii.
reklama

Kto pamięta zieleń na Placu Bartosza Głowackiego, Hotel Nadwiślański, dworzec autobusowy w budowie, osiedle Przywiśle w pierwszych latach jego użytkowania. Mamy dla was niespodziankę i garść archiwalnych zdjęć Tarnobrzega.

Odkrycie wielkich złóż siarki w okolicach Tarnobrzega przez profesora Stanisława Pawłowskiego w 1953 roku to gigantyczny "skok rozwojowy" dla tego miasta. Popyt na ten surowiec przyczynił się do ponad dziesięciokrotnego rozrostu ludności miasta i znacznej rozbudowy jego infrastruktury. Kopalnie w Piasecznie, w Machowie i Jeziórku spowodowały zniszczenie tych starych wsi ale dały wiele miejsc pracy i spowodowały rozrost miasta i okolic. W tamtych latach powstały nowe osiedla bloków mieszkalnych takie jak: Skalna Góra - Przywiśle, Serbinów, Wielopole, Młodych, Siarkowiec.

reklama

W roku 1976 po raz trzeci dokonano koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej. Uroczystość zbiegła się z 300-leciem Klasztoru Ojców Dominikanów przez co na obchodach byli obecni ówczesny prymas Polski ksiądz kardynał Stefan Wyszyński oraz metropolita krakowski, ksiądz kardynał Karol Wojtyła.

Reforma administracyjna z 1975 roku sprawiła że na mapie Polski pojawiło się województwo tarnobrzeskie. W jego obrębie znalazły się m.in. Stalowa Wola, Nowa Dęba, Sandomierz, Opatów, Zawichost i Janów Lubelski. Jednakże lansowana wizja trzech "miast wojewódzkich" o różnych profilach (Stalowa Wola – przemysłowa, Sandomierz – kulturalna, Tarnobrzeg – administracyjna) skutecznie zahamowała faktyczny rozrost wynikający z uzyskania przez Tarnobrzeg rangi stolicy województwa. Dodatkowo pogłębiał się kryzys ekonomiczny i społeczny. W latach 90-tych XX wieku obserwujemy degradację Tarnobrzega i upadek przemysłu siarkowego.

reklama

Mnóstwo zdjęć pochodzi z archiwum portalu Dawny Tarnobrzeg.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo