reklama

Tych zdjęć Sandomierza jeszcze nie widzieliście. "Mały Rzym" dawniej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Piękny Sandomierz. Tym razem mamy dla naszych Czytelników niespodziankę i podróż w przeszłość. Zobaczcie, jak wyglądało miasto "Ojca Mateusza" jeszcze zanim powstał ten serial. Seria unikatowych zdjęć "Małego Rzymu".
reklama

Dzięki naszej współpracy z fotopolska.eu prezentujemy pierwszą serię zdjęć Sandomierza dawniej. Panorama miasta z końca XVII wieku, Brama Opatowska, Rynek w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Sandomierz w czasie okupacji. To wszystko możesz zobaczyć w naszej galerii.

Każdy zakątek Sandomierza to miejsce, gdzie możemy "dotknąć" historii. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Sandomierza pochodzą z neolitu. We wczesnym średniowieczu na sandomierskich wzgórzach Salve Regina lub Żmigród mogły być zlokalizowane ośrodki kultu pogańskiego. Od początków państwa polskiego Sandomierz należał do najważniejszych ośrodków władzy — w XII w. Gall Anonim w Kronice polskiej nazywa Kraków, Wrocław i Sędomirz (Sandomierz) "głównymi stolicami królestwa". W okresie rozbicia dzielnicowego Sandomierz był od 1146 roku siedzibą księstwa dzielnicowego, ale od śmierci księcia Henryka w 1166 roku najczęściej połączonego osobą władcy ze stołecznym Krakowem.

Ważne wydarzenia

- W 1191 roku książę Kazimierz II Sprawiedliwy ufundował w Sandomierzu kapitułę kolegiacką przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jej pierwszym prepozytem został Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski i autor "Kroniki polskiej". Pierwsza lokacja miasta nastąpiła jeszcze przed najazdem tatarskim z 1241 roku. Ponowne prawa miejskie nadał Sandomierzowi w 1286 roku książę Leszek Czarny. Po wielkim pożarze Sandomierza w 1349 roku, wywołanym napadem litewskim, miasto odbudowano staraniem Kazimierza III Wielkiego na planie zachowanym do dziś. Od XIV wieku Sandomierz był stolicą województwa sandomierskiego i siedzibą starostwa grodowego, ważnym ośrodkiem handlu, uprawy winorośli i nauki - czytamy na sztetl.org.pl.

Przenosimy się do współczesności, bo warto wiedzieć, że w trakcie wyzwalania Polski przez Sowietów miasto nie ucierpiało. W lipcu oraz sierpniu 1944 roku wojska sowieckie stoczyły bitwę o opanowanie przyczółku po lewej stronie Wisły w pobliżu Sandomierza. 18 sierpnia 1944 roku miasto zostało zajęte przez oddziały Armii Czerwonej.

Od początku lat 60-tych dwudziestego wieku w Sandomierzu trwały wielkie prace ratownicze, a potem konserwatorskie na sandomierskiej starówce, zagrożonej przez osuwanie się skarpy wiślanej i zapadanie wydrążonych pod całym miastem korytarzy i piwnic.

Na Korso24.pl najnowsze wiadomości nie tylko z Tarnobrzega oraz Stalowej Woli, ale także i Sandomierza.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama