reklama

Stalowa Wola ma swoje urodziny. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotopolska.eu

Stalowa Wola ma swoje urodziny. Zobaczcie archiwalne zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

Wizyta Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Zakładach Południowych. | foto Fotopolska.eu

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Mieszkańcy Stalowej Woli mają okazję teraz do wspomnień. Tak wyglądało ich miasto na początku istnienia oraz w latach 70-tych i 80-tych poprzedniego stulecia. Miejskie osiedla, basen, okolice hali sportowej i centralny punkt miasta.
reklama

Stalowa Wola to młode miasto, które powstało w efekcie stworzenia w widłach Wisły i Sanu Centralnego Okręgu Przemysłowego. W sierpniu 1936 roku cywilno-wojskowa komisja pod kierownictwem Marcelego Siedlanowskiego poszukująca lokalizacji dla nowych zakładów hutniczo-mechanicznych wybrała miejsce położone w pasie równin nad rzeką San, na obszarze Kotliny Sandomierskiej, nieopodal wsi Pławo. 19 stycznia 1937 roku w Kancelarii Notarialnej Karola Hettlingera w Warszawie powołano spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Zakłady Południowe - poprzednika dzisiejszej Huty Stalowa Wola. - Stalowa Wola powstała ze stalowej woli narodu polskiego – jak powiedział generał Tadeusz Kasprzycki. 

Pierwsze sosny pod budowę ścięto 20 marca 1937 roku. Osiedle wznoszone było przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego, wsparty finansowo przez PZU oraz Towarzystwo Osiedli Robotniczych, według planu urbanistycznego architekta Bronisława Rudzińskiego. Podzielono je umownie na kolonie: Robotniczą i Urzędniczą, rozdzielone linią torów kolejowych. Z czasem wyznaczono z nich dzielnice: Robotniczą i Majsterską oraz Urzędniczą i Dyrektorską. Tempo prac było imponujące, więc nowe budynki mieszkalne oraz publiczne przyszłego miasta zaplanowanego na 20 tysięcy mieszkańców wyrastały jak grzyby po deszczu. W chwili oficjalnego otwarcia produkujących Zakładów Południowych przez prezydenta Ignacego Mościckiego (14 czerwca 1939 roku) istniało już osiedle z blokami lokatorskimi, willami i domkami jednorodzinnymi, ze szkołami, sklepami i hotelami.

Nazwę nadano mu oficjalnie 31 stycznia 1938 r., decyzją ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego (ogłoszoną 11 lutego). Jak wieść niesie, nazwę przyszłego miasta zaczerpnięto z wypowiedzi ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił o stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Pierwszy skok rozwojowy zatrzymała druga wojna światowa. Po 1945 roku Stalowa Wola ponownie otrzymała impuls do rozbudowy - za sprawą Huty Stalowa Wola, czy też Elektrowni Stalowa Wola.

Od 1 kwietnia 1945 roku Stalowa Wola posiada prawa miejskie. Od 1953 była miastem wydzielonym na prawach powiatu, od 1999 roku jest siedzibą powiatu w województwie podkarpackim. W latach 1945-75 pozostawała administracyjnie w obrębie województwa rzeszowskiego, od 1975 do 1998 – tarnobrzeskiego.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Facebooka Stalowa Wola - Dawniej. Zobaczcie tam inne archiwalne fotografie hutniczego miasta.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama