reklama

Tarnobrzeg z lotu ptaka w latach 60-tych dwudziestego wieku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tarnobrzeg z lotu ptaka w latach 60-tych dwudziestego wieku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Tarnobrzeg dawniej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Tych zdjęć jeszcze nie widzieliście. Mamy ujęcia Tarnobrzega z lat 60-tych dwudziestego wieku. Tak to miasto wyglądało z góry. Stary Plac Bartosza Głowackiego, Zamek Dzikowski, swobodne dojście do Wisły, pierwsze bloki. Zobaczcie sami.
reklama

Tarnobrzeg został założony 28 maja 1593 roku. Jednak dopiero odkrycie złóż siarki zmieniło to miasteczko, które dopiero co podnosiło się po drugiej wojnie światowej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta). Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej. 

Na archiwalnych zdjęciach z lat 60-tych dwudziestego wieku widzimy ścisłe centrum miasteczka, które jest na początku wielkich zmian. Widzimy już pierwsze bloki mieszkalne tuż obok Placu Bartosza Głowackiego, stare kamienice, które jeszcze nie zostały zniszczone, drzewa na Rynku (teraz jest tam sama kostka brukowa), Zamek Dzikowski. Nie ma bloków na osiedlu Dzików, ani osiedla Serbinów.

Zdjęcia autorstwa Zbigniewa Siemaszka pochodzą ze strony Archiwum.zabytek.pl.

Więcej archiwalnych zdjęć:

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama