Odkrycie złóż siarki w pobliżu Tarnobrzega zmieniło to miasteczko, które dopiero co podnosiło się po drugiej wojnie światowej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta). Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Na starych zdjęciach z lat 60-tych oraz 70-tych dwudziestego wieku możecie zobaczyć jak to wszystko wyglądało.
Do Tarnobrzega "za chlebem" przyjeżdżały tysiące osób, dla których konieczne było wybudowanie nowych mieszkań. W pobliżu Starego Miasta powstawały zatem kolejne bloki wraz z całą infrastrukturą: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, punkty handlowe. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg była stolicą województwa tarnobrzeskiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć, która powstała dzięki uprzejmości osobom zarządzającym portalem Facebook - Dawny Tarnobrzeg.
Komentarze (0)