Reklama

Tarnobrzeg w epoce Polski Ludowej. Miasto w budowie, stare kamienice i miejsca, których nie ma [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Zapraszamy na kolejną podróż w czasie. Tym razem wspomnienia związane z Tarnobrzegiem. Oto unikatowe zdjęcia z czasu PRL-u. Zobaczcie, jak powstawało to miasto, jak wyglądał Plac Bartosza Głowackiego i kultowe miejsca dla naszych przodków.

Odkrycie złóż siarki w pobliżu Tarnobrzega zmieniło to miasteczko, które dopiero co podnosiło się po drugiej wojnie światowej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta). Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Na starych zdjęciach z lat 60-tych oraz 70-tych dwudziestego wieku możecie zobaczyć jak to wszystko wyglądało.

Do Tarnobrzega "za chlebem" przyjeżdżały tysiące osób, dla których konieczne było wybudowanie nowych mieszkań. W pobliżu Starego Miasta powstawały zatem kolejne bloki wraz z całą infrastrukturą: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, punkty handlowe. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg była stolicą województwa tarnobrzeskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć, która powstała dzięki uprzejmości osobom zarządzającym portalem Facebook - Dawny Tarnobrzeg.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy