Jak informuje portal podkarpackahistoria.pl Jerzy Pelc urodził się w 1925 roku. Piastowski to jedno z fałszywych nazwisk okupacyjnych, przyjęte po wojnie jako element nazwiska. W pierwszych latach okupacji uczestniczył w konspiracji młodzieżowej w Łukowie na Podlasiu. W 1943 roku jako poszukiwany przez Gestapo przybył do Łańcuta. Działał w oddziale dywersyjnym Józefa Lenara ps. "Piłka". Brał udział w akcjach zaboru broni i wyposażenia wojskowego z niemieckich transportów kolejowych, dokonywał sabotażu i dywersji, uczestniczył w ubezpieczaniu alianckiego zrzutu lotniczego w Rakszawie. Walczył w lasach w rejonie Brzyskiej Woli i Kuryłówki na Zasaniu (czerwiec 1944 roku). Po wkroczeniu Armii Czerwonej uczestnik drugiego podziemia niepodległościowego (ROAK). Został aresztowany przez UB w Lublinie w sierpniu 1945 roku i skazany na sześć lat więzienia. Ciężko ranny podczas transportu do więzienia we Wronkach, został objęty amnestią w 1947 roku.
CZYTAJ TAKŻE:
W późniejszych latach dziennikarz, historyk, publicysta. Na podstawie własnych wspomnień napisał kilka książek działaniach żołnierzy Armii Krajowej w regionie łańcuckim, takich jak: "Nasza jest noc", "W poszukiwaniu zwycięstwa", "Z akowskich wspomnień (Obwód Łańcut)". Zmarł w wieku 96 lat - 22 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.