Reklama

Nie żyje jeden z ostatnich żołnierzy Obwodu AK Łańcut

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: IPN Rzeszów

Nie żyje jeden z ostatnich żołnierzy Obwodu AK Łańcut - Zdjęcie główne

Nie żyje Jerzy Pelc-Piastowski | foto IPN Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Smutne informacje. 22 kwietnia 2021 w Katowicach zmarł Jerzy Pelc-Piastowski ps. "Łazik", "Azymut", "Tama". Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Obwodu Armii Krajowej Łańcut.

Jak informuje portal podkarpackahistoria.pl Jerzy Pelc urodził się w 1925 roku. Piastowski to jedno z fałszywych nazwisk okupacyjnych, przyjęte po wojnie jako element nazwiska. W pierwszych latach okupacji uczestniczył w konspiracji młodzieżowej w Łukowie na Podlasiu. W 1943 roku jako poszukiwany przez Gestapo przybył do Łańcuta. Działał w oddziale dywersyjnym Józefa Lenara ps. "Piłka". Brał udział w akcjach zaboru broni i wyposażenia wojskowego z niemieckich transportów kolejowych, dokonywał sabotażu i dywersji, uczestniczył w ubezpieczaniu alianckiego zrzutu lotniczego w Rakszawie. Walczył w lasach w rejonie Brzyskiej Woli i Kuryłówki na Zasaniu (czerwiec 1944 roku). Po wkroczeniu Armii Czerwonej uczestnik drugiego podziemia niepodległościowego (ROAK). Został aresztowany przez UB w Lublinie w sierpniu 1945 roku i skazany na sześć lat więzienia. Ciężko ranny podczas transportu do więzienia we Wronkach, został objęty amnestią w 1947 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

W późniejszych latach dziennikarz, historyk, publicysta. Na podstawie własnych wspomnień napisał kilka książek działaniach żołnierzy Armii Krajowej w regionie łańcuckim, takich jak: "Nasza jest noc", "W poszukiwaniu zwycięstwa", "Z akowskich wspomnień (Obwód Łańcut)". Zmarł w wieku 96 lat - 22 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy