Reklama

Nie żyje założyciel Młodzieżowego Ruchu Oporu w Tarnobrzegu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Nie żyje założyciel Młodzieżowego Ruchu Oporu w Tarnobrzegu - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W wieku 91 lat zmarł Kazimierz Warchoł-Wilewski. Historyczna postać dla Tarnobrzega. Był to komendant główny antykomunistycznego Młodzieżowego Ruchu Oporu.

Kazimierz Warchoł-Wilewski, urodził się 1 września 1930 roku w Tarnobrzegu, był założycielem i głównym komendantem powstałej w grudniu 1948 roku tajnej organizacji antykomunistycznej o charakterze zbrojnym obejmującej swoim zasięgiem Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski nazwanej Młodzieżowy Ruch Oporu. Jej działalność została rozpracowana i zakończona w listopadzie 1949 roku. Komendant Warchoł-Wilewski stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Rzeszowie oskarżony o gromadzenie broni amunicji i materiałów wybuchowych. Został skazany na 14 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 5 lat oraz przepadek mienia.

Po wyjściu na wolność wrócił do Tarnobrzega, ale nie chciał narażać bliskich na szykany. Zdecydował się wyjechać do Giżycka.

Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek, 22 stycznia o godzinie 13 w Kościele Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.

Fot. Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne. 1992, nr 4

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy