Reklama

Zmarł Ludwik Bogacz! Pogrzeb 4 grudnia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: TVL

Zmarł Ludwik Bogacz! Pogrzeb 4 grudnia - Zdjęcie główne

foto TVL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia W wieku 90 lat zmarł Ludwik Bogacz, przedostatni z członków Młodzieżowego Ruchu Oporu, organizacji antykomunistycznej powstałej pod koniec lat 40-tych w tarnobrzeskim Państwowym Gimnazjum i Liceum imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Urodzony w Ocicach w 1930 roku Ludwik Bogacz dorastał w patriotycznej atmosferze. Jego starszy brat był szefem Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w okręgu tarnobrzeskim. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, rodzina działała w konspiracji antykomunistycznej Wolność i Niezawisłość.

Ludwik Bogacz zmarł odsiedział 2 lata w więzieniach o najcięższym rygorze, m.in. we Wronkach. Po opuszczeniu więzienia, został wcielony do wojska i skierowany do Wojskowych Batalionów Pracy, o który dziś mówi się, że były usankcjonowaną formą niewolnictwa. Tarnobrzeżanin trafił do Katowic, gdzie w koszmarnych warunkach wydobywał węgiel w jednej ze śląskich kopalni. Po zmianie ustroju, w 1989 roku, Ludwik Bogacz włączył się w działalność tarnobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2019 roku doczekał się uhonorowania przez Tarnobrzeg Młodzieżowego Ruchu Oporu. Imię organizacji nadano jednemu z tarnobrzeskich rond. 

Pogrzeb Ludwika Bogacza odbędzie się w Tarnobrzegu, w piątek 4 grudnia. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie o godzinie 13 różaniec w Klasztorze Dominikanów. O godzinie 13.30, odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Zmarły zostanie odprowadzony w ostatnią drogę na Cmentarz Parafialny w Miechocinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy