reklama

Ciała zmarłego żołnierza nigdy nie wydano rodzinie! Czy pracownicy IPN znaleźli jego szczątki? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu komunalnym Pobitno w Rzeszowie. Według ustaleń pracowników na obszarze pomiędzy istniejącymi grobami mogą znajdować się szczątki Franciszka Marciniaka, zmarłego w szpitalu więziennym w Rzeszowie - 2 maja 1950 roku.
reklama

Prace na rzeszowskim cmentarzu Pobitno odbywały się w dniach 19-20 kwietnia. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej poinformowali o odnalezionych szczątkach jednej osoby. Wstępna ocena antropologiczna wskazuje, iż mogą one należeć do poszukiwanej osoby, czyli Franciszka Marciniaka "Kuna". Tożsamość szczątków zostanie potwierdzona przez badania genetyczne. Zostaną one także poddane oględzinom pod kątem ujawnienia ewentualnych obrażeń zadanych w śledztwie.

CZYTAJ TAKŻE:

Franciszek Marciniak "Kuna", ur. 5 września 1927 r. w Maleniskach był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej-NZW. Jego ojciec i bracia także byli żołnierzami NOW w okresie okupacji niemieckiej, następnie walczyli w oddziałach Komendy Oddziałów Leśnych NOW/NZW Okręgu Rzeszowskiego, w oddziale Stanisława Pelczara "Majki". Franciszek Marciniak aresztowany został 14 stycznia 1950 roku. Według Skarbimira Sochy został zakatowany w czasie śledztwa przez Floriana Mederera – oficjalnie zmarł na gruźlicę płuc (w chwili aresztowania był zdrowy - 2 maja 1950 roku). Ciała nie wydano rodzinie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama