11 listopada 1918 roku skończyła się pierwsza wojna światowa. Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość. Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 23 kwietnia 1937 roku, dzień 11 listopada, został ogłoszony Świętem Niepodległości, "jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości."
W naszej galerii możecie zobaczyć, jak wyglądał wtedy Tarnobrzeg, Sandomierz, jest również zdjęcie z Rzeszowa datowane właśnie na 11 listopada 1918 roku.
Warto wiedzieć
Republika Tarnobrzeska
Przy okazji omawiania tematu odzyskania przez Polskę niepodległości warto wspomnieć o Republice Tarnobrzeskiej. 6 listopada 1918 roku na rynku w Tarnobrzegu, pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, zebrał się wielotysięczny tłum chłopów i robotników. Zdesperowani dramatycznymi warunkami bytowymi, pogorszonymi działaniami wojennymi na terenie biednej przecież Galicji. Za cel wzięto bogatych galicyjskich ziemian, przede wszystkim hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Ksiądz Eugeniusz Okoń i radykalny działacz polityczny Tomasz Dąbal - to oni przewodzili temu zgromadzeniu. Nie uznali oni Polskiej Komisji Likwidacyjnej i usunęli mianowane przez nią władzę z hrabią Tarnowskim na czele.Władza została przejęta w pobliskich miejscowościach - Mielcu, Kolbuszowej oraz Nisku. Te rządy nie trwały długo, a Republika Tarnobrzeska szybko zakończyła swój żywot, bo w styczniu 1919 roku na te tereny wkroczyło wojsko, które zaprowadziło porządek. Inicjatorzy tej akcji zostali... posłami w Sejmie Ustawodawczym II Rzeczpospolitej, gdzie stworzyli dwuosobowy komunistyczny klub Stronnictwo Chłopsko-Radykalne. Okoń w trakcie drugiej wojny światowej pomagał Żydom, był kapelanem Armii Krajowej i działał w okolicach swojej rodzinnej miejscowości - Radomyśla nad Sanem. Z kolei Dąbal - został aresztowany za działalność wywrotową i trafił do ZSRR, a tam stał się ofiarą czystki Józefa Stalina - zginął w 1937 roku.
Sandomierz, Tarnobrzeg, Mielec, Rzeszów, Kolbuszowa w czasie pierwszej wojny światowej oraz w chwili odzyskania niepodległości. Zobaczcie zdjęcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.