Reklama

Narodowe Święto Niepodległości na archiwalnych fotografiach. Zobaczcie unikatowe ujęcia, także z Podkarpacia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Przed nami Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości z ostatnich lat doskonale pamiętamy, ale teraz czas cofnąć się w czasie. Zobaczcie unikatowe zdjęcia z okresu międzywojennego i nie tylko.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów. Po 123 latach Polska była ponownie wolna. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość nazywani często Ojcami Niepodległości. Ale nie tylko oni walczyli o polską niepodległość.

11 listopada 1918 roku skończyła się pierwsza wojna światowa. Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość. Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 23 kwietnia 1937 roku, dzień 11 listopada, został ogłoszony Świętem Niepodległości, "jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości."

Mamy dla was zdjęcia z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tak wyglądały pierwsze obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczyste defilady wojskowe, marszałek Józef Piłsudski, lokalni liderzy. Zobaczcie unikatowe ujęcia z tamtego czasu, a w galerii jest choćby zdjęcie z Tarnobrzega, a także dodatek i 11 listopada 1989 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy