Reklama

Mord w Baligrodzie! UPA podstępem "uśpiło" czujność Polaków!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jędruś Ciupaga

Mord w Baligrodzie! UPA podstępem "uśpiło" czujność Polaków! - Zdjęcie główne

foto Jędruś Ciupaga

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Zbrodnia UPA w Baligrodzie to kolejna tragiczna historia opowiedziana przez Jędrusia Ciupagę. To co wydarzyło się w Baligrodzie na zawsze pozostało w pamięci tych, którzy przeżyli ten dzień. Niemcy opuścili Baligród 3 sierpnia 1944 roku uciekając przed Armią Czerwoną. Po ich wyjściu wśród Polaków zapanowała panika, dotarły do nich wieści o planowanym napadzie.

Niemcy opuścili Baligród 3 sierpnia 1944 roku uciekając przed Armią Czerwoną. Po ich wyjściu wśród Polaków zapanowała panika, dotarły do nich wieści o planowanym napadzie. Delegacja polska udała się więc do sztabu UPA w Stężnicy deklarując chęć dobrowolnego opuszczenia miasteczka. Dowództwo UPA zapewniło, że Polakom nic nie grozi i w miasteczku mają pozostać. Podstęp Ukraińcom udaje się, jak wcześniej w podobnych przypadkach na Wołyniu. Polacy zostali!

CZYTAJ TAKŻE:

Dowódca kurenia UPA Wołodymyr Szczygielski „Burłaka”, będąc wcześniej zastępcą komendanta posterunku policji ukraińskiej w Baligrodzie, miał dobre rozeznanie środowiska polskiego. Wszyscy „ważniejsi” Polacy znaleźli się na liście proskrypcyjnej, którą posługiwało się UPA dokonując masowego mordu w dniu 6 sierpnia 1944 roku (...) CZYTAJ DALEJ>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy