Reklama

Jędruś Ciupaga przypomina mord na Polakach! To dzieło UPA

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pomnik cmentarny w Zagórzu.

Jędruś Ciupaga przypomina mord na Polakach! To dzieło UPA - Zdjęcie główne

foto Pomnik cmentarny w Zagórzu.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia 20 marca 1946 roku połączone sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii „Chrina” i „Stiacha” zaatakowały strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza w Jasielu. Do niewoli dostało się według różnych źródeł od 79 do 94 jeńców. Co się stało dalej?

Część z nich upowcy zwolnili, a na pozostałych (około 60) jeńcach dokonali mordu. Motyw ten wykorzystał w książce „Łuny w Bieszczadach” Jan Gerhard.

Historia przytaczana przez Jędrusia Ciupagę mrozi krew w żyłach. "Gdy obrońcom skończyła sie amunicja postanowili się poddać. Wziętych do niewoli powiązano kablem telefonicznym. Poprowadzono ich przez las w kierunku wąwozu. Jednym z żołnierzy jest Paweł Sudnik. Wie co go czeka!

CZYTAJ TAKŻE:

Ciała pomordowanych towarzyszy strzałem w tył głowy zaścielają dno wąwozu. Dostaje polecenie rozebrania się do naga. Ponownie wiążą mu ręce. Wola życia jest silniejsza.  W momencie wyskakuje z miejsca kaźni. Uciekał kryjąc się za grube drzewa. Podczas biegu poczuł draśnięcie w ucho.

W lesie wpadł na krzyżujące się, na sypkim śniegu, ślady ludzkie. Odskoczył w bok. Schował się pod młodym świerkiem obsypanym puszystym śniegiem. Przez dziurawe gałązki dojrzał ścigających, którzy siarczyście klęli. (...)" CZYTAJ DALEJ>>

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy